Ateşleme Elektrodu Nedir? Brülör Ateşleme Elektrotları
 1. Anasayfa
 2. Elektrik Elektronik Mühendisliği

Ateşleme Elektrodu Nedir? Brülör Ateşleme Elektrotları

Ateşleme Elektrodu Nedir?

Ateşleme elektrodu özellikle yakıt brülör sistemlerinin ayrılmaz bir parçasıdır. Yanma işleminin istenilen verimlilikte oluşabilmesi adına bu tür sistemler ön plana çıkar. Brülör sistemleri sıvı ya da gaz yakıtların kullanımı amacı ile kullanılır. Ateşleme elektrotları bu tür özellikleri ile kendilerini gösteriyorlar.

Ateşleme elektrot ürünleri nispeten küçük boyutlarda olmasına rağmen ateşleme ve yakıt yakma işlemlerinin tamamlanması aşamasında oldukça önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda bu tür ateşleme sistemlerinin verimli olarak sağlanması adına da yine bu tür özellikler göz önündedir. Günümüzde verimli bir yanma olayının başlaması ve tekrar bu işlemlerin kullanılması amacı ile ateşleme elektrodu kullanılır.

Ateşleme Elektrotları ve Özellikleri

Temel olarak özelliklerinin başında boyutları ve inceliği gelir. Temel olan özelliklerinin yanı sıra bu tür ürünlerin kullanımı aşamasında gereken kalınlıkta ürün tedariki mümkündür. İstenilen kullanımı amacı doğrultusunda farklı tercihler yapmak mümkündür.  Genellikle 14 mm x 25 mm ya da 14 mm x 10 mm boyutlarında ateşleme elektrotları bulunur.

Ateşleme elektrotları kullanım yerleri değişkenlik gösterir. Daha iyi bir ateşleme sisteminin teşkili aşamasında kullanılır. Bu yer tercihine göre ebat olarak bu tür ürünlerin değişik özelliklerde olanları bulunur. Aynı zamanda ürünlerin tercihine bağlı olarak kullanım yerleri de değişiklik gösterebilir. Sistemde nitelikli bir iyonizasyon sağlanabilmesi amacı ile tercih edilir. Özellikle brülör sistemlerinde iyonizasyonun sağlanması oldukça önem taşıyan bir konudur.

Ateşleme Sistemlerinin Brülör Sistemlerinde Kullanımı

Ateşleme elektrotları daha iyi bir yanma olayının gerçekleşmesi ve homojen bir dağılım göstermesi açısından brülör sistemlerinde kullanılıyor. Günümüzde brülör sistemlerinin bu tür özelliklerinin ön plana çıkması ile birlikte aynı zamanda istenilen özelliklerin ve daha verimli bir yanmanın sağlanması mümkün olabilir.

Günümüzde ateşleme sistemleri brülör içerisinde yanma olayının düzenli olarak başlatılması aynı zamanda devreye girmesi aşamalarında ön plana çıkıyor. Ateşleme elektrotları bu tür nitelikleri ile ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde gerek sanayi tesislerinde gerekse de evsel amaçlar için tercih edilmektedir. Bu tür özellikleri ile ön plana çıkan bu parça sistemin ayrılmaz bir parçasıdır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap