Bilgisayar Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

3/5 - (2 Oy)

Bilgisayar mühendislerinin çalışma alanı oldukça geniştir. Ürün geliştirme, uygulama geliştirme, oyun geliştirme gibi çeşitli uzmanlık alanlarına sahip olan bilgisayar mühendisleri nesne tabanlı programlama ya da görsel programlama alanlarında detaylı bilgi sahibi olmaları beklenir. Bunlara bağlı olarak bilgisayar mühendislerinin bilmesi gereken programlar vardır. Birbirinden farklı işleyişe sahip bu programlar üzerinde uzmanlaşmak kariyerinizde öne çıkmanıza yardımcı olur.

ASP.NET

Web uygulamaları geliştirmek için Microsoft tarafından geliştirilen bir programdır. XML tabanlı web sayfaları geliştirip, tasarlamak, profesyonel web hizmetleri sunmak için ASP.NET ile çalışmalarınıza farklı boyutlar katarak profesyonelleşebilirsiniz. Program ASP ile karıştırılmamalıdır. .NET tarafı ile program üzerinde yazılan kodlar sanal yazılım katmanı ile ortak bir dile çevrilerek kolaylık sunulur.

Java

Oracle tarafından geliştirilen Java web’i daha kullanışlı hale getirmek adına geliştirilir. Web sayfalarının tasarımında kullanılan JavaScript ile aynı uygulama değildir. Java ile oyun oynama, fotoğraf yükleme, çevrimiçi sohbet gerçekleştirme gibi çeşitli imkanlar sunan nesne tabanlı bir programdır.

PHP

Hypertext Preprocessor açılımının kısaltılması olarak kullanılan PHP, web sayfaları tasarlayabilmeniz için kolaylık sağlayan bir programdır. HTML ile entegre edilerek profesyonel web sayfaları oluşturulabilir. Web programlamalarında sıklıkla tercih edilen bu dil ile üyelik ile giriş yapılan sayfalar tasarlayabilirsiniz.

MYSQL

Veri yapıları bilgisayar mühendisleri için önemli bir yer tutar. Bu noktada veri tabanlı çalışmalarınızda önemli kolaylık sunan MYSQL ile çalışarak iş yükünüzü hafifletebilirsiniz. Son derece hızlı çalışan veri tabanı yönetim sistemi olarak hizmet veren bir programdır. Windows, Unix, OS/2 platformları için ücretsiz kurulum imkanı sunan program kolay kurularak kullanıma başlanabilir. Tablo tasarımı, veri girişi, veri hareketlerinin kontrolü gibi çeşitli işlemleriniz için MYSQL ile verimli çalışmalar elde edebilirsiniz.

MYSQL programı ASP, PHP, Visual Studio gibi pek çok web tasarım programı ile entegre çalışabilir. Üyelik ile giriş sağlanan ya da veri girişi yapacağınız bir siteye sahipseniz MYSQL ile bağlantı sağlayarak veri analizini kolaylaştırabilirsiniz.

Photoshop

Adobe Inc. tarafından geliştirilerek Windows ve macOS uyumlu bir uygulamadır. Bilgisayar mühendislerinin bilmesi gereken programlar arasında yer alan Photoshop ile çeşitli pek çok işleminizi kolaylaştırabilir ya da profesyonel hale getirebilirsiniz. Program temelde görüntü tabanlı fotoğraf ya da resimlerin düzenlenmesi üzerine çalışır. Uygulama geliştirmelerinde, web sitesi tasarımlarında kullanılacak olan görseller için Photoshop üzerinde çalışarak işlerinize profesyonel bir boyut kazandırabilirsiniz. 3D grafik ve video düzenleme programları ile entegre şekilde çalışır.

C Sharp (C#)

Microsoft tarafından NET. teknolojisi için geliştirilen toollar arasında yer alır. modern bir programlama dili olan C# ile C dili benzer deneyimler sunabilir. Geliştiricisi Microsoft olsa da ECMA ve ISO standartlarındadır. Nesne yönelimli programlama dilleri arasında çağın gerekliliklerine sahip olan C# ile Visual Studio üzerinde gelişmiş uygulamalar ortaya koyabilirsiniz.

Delphi

Object Pascal temel alınarak geliştirilen bir görsel programlama dilidir. Windows, macOS, iOS, Android, Linux gibi platformlara Delphi ile uygulamalar geliştirilebilir. Çeşitli hesaplama programları, hava durumu ölçer, hesap makinesi, raporlama, matematiksel işlemler ile problem çözme gibi pek çok alanda çeşitlendirilebilen bir çalışma ağı vardır. Delphi, Access ya da Microsoft SQL ile entegre olarak çalışabilir. Bu yönü ile veri depolama programları da geliştirebilirsiniz. Programın derleme hızı son derece ideal sonuçlar ortaya koyar. Uygulama geliştiren bir bilgisayar mühendisi olmak istiyorsanız masaüstü programları geliştirerek farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

JavaScript

1995 yılında Netscape Navigator tarafından piyasaya sürülen bir uygulamadır. Geliştiricisi Brendan Eich olarak bilinir. CSS ve HTML desteği ile çalışan program ile web sitesi sayfaları geliştirebilirsiniz. HTML kaynak kodlarına erişim sağlanarak düzenleme yapılabilir. Kullanıcıya mesaj göndermek için tercih edilebilir. Programın temel amacı etkileşimli ve dinamik şekilde işleyen web sayfaları kurmaktır.

C++

1979 yılında Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilen bir yazılım dilidir. Nesne yönelimli programlamada orta seviyeli işler yapmak için C++ tercih edilir. Temelde C dilinde türetilerek oluşturulur. Bünyesinde yer alan NYP desteği ile oyun, görüntü işleme, sürücü yazılı oluşturma gibi çeşitli pek çok alanda kullanılabilir.

Tüm bu porgramlar bilgisayar mühendislerinin bilmesi gereken programlar arasında yer alır. İşlerinizi kolaylaştırarak sizi üst seviyelere taşıyacak olan programlar arasından uygun olanı tercih ederek öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 13
  harika_
  Harika!
 • 2
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap