Bilgisayar Sistemleri Analisti Nedir? Ne İş Yapar?
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar Sistemleri Analisti Nedir? Ne İş Yapar?

Bilgisayar Sistemleri Analisti Nedir?

Bilgi teknolojilerini kullanarak iş problemlerini yanıtlamak amacı ile analiz gerçekleştiren kişidir. Bilgisayar sistemleri analisti sistemler üzerinde küçük değişiklikler sağlayarak, sistemi daha kullanılabilir bir duruma getirir. Sistemi etkin bir şekilde kullanmak mümkün değil ise, sistemin tekrardan planlanmasını sağlamak amacıyla da analiz yapar.

Bilgisayar Sistemleri Analisti Ne İş Yapar?

bilgisayar sistem analisti
bilgisayar sistem analisti

Bilgisayar sistemleri analisti firmalarda gereksinimler ve problemler neticesinde ihtiyaç duyulan kişidir. Firmanın kullanmış olduğu sistemleri analiz etmek ve sistemleri kullanabilir bir duruma getirmekle sorumlu olan sistem analistinin görevleri ise şöyledir:

 • Firma ihtiyaçlarını karşılayacak sistemini tasarımını gerçekleştirmek, sistem üzerinde gerçekleştirilen düzenlemelerin sistemi olan etkinliklerini inceledikten sonra bunu rapor haline getirmek,
 • Sistem üzerinde meydana gelebilecek olan olumsuz etkilere karşı çeşitli alternatifler oluşturarak problemlere yanıt oluşturmak,
 • Sistem üzerinde herhangi bir problemle karşılaşıldığında, sistematik bir şekilde problemleri ortadan kaldırmak,
 • Problem çözme esnasında, sistemin tamamını bozmadan, detaylı bir biçimde analiz ve raporlama işlemlerini hızlandırmak,
 • Detaylara önem vererek analiz esnasında hiçbir detayı atlamadan süreci kontrol altına tutmak,
 • Sahip olunan teknik bilgiyi eyleme dökerek firmanın mevcudiyetini koruyacak çeşitli tasarım uygulamalarını gerçekleştirmek ve raporlamasını yapmak

Bilgisayar Sistemleri Analisti Nasıl Olunur?

Bilgisayar sistemleri analisti olabilmek amacıyla üniversitelerin yönetim bilişim sistemleri programlarından mezun olmak gerekir. Bunun yanında aynı zamanda üniversitelerin endüstri mühendisliği, matematik bölümü, işletme mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olan kişilerin sistem analistliği görevinde bulunmaları mümkündür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayar Mühendisi Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları Nedir?

Üniversitelerde eğitim veren ve matematik ağırlıklı olan bölümler başta olmak üzere; Mühendislik fakültelerinde sistem analistliği derslerine yer veriliyor. Firmalar, bu sebeple bu bölümlerden mezun olan öğrencileri de sistem analisti olarak tercih etmektedir. İlgili bölümlerden mezun olmayan veya lise mezunları için özel kuruluşların sertifika programları düzenleniyor. Bu programlara katılarak başarılı olan öğrenciler, ilgili üniversitelere doğrudan sınavsız geçiş sağlayarak sistem analistliği yapabilirler.

Bilgisayar Sistemleri Analisti Olma Şartları Nelerdir?

Bilgisayar sistemleri analisti olmak için üniversitelerde bulunan, yönetim bilişim sistemleri alanından mezun olmak gerekir. Aynı zamanda endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği ya da işletme mühendisliği ile matematik bölümlerinden kendini geliştirmiş olan kişilerin bu konu ile ilgili verilen sertifikaları da almak suretiyle daha tecrübeli ve daha donanımlı olmaları şartı ile sistem analisti olmaları mümkündür.

Bilgisayar Sistemleri Analisti Maaşları Ne Kadar?

Her işte olduğu gibi bilgisayar sistemleri analisti işinde de kişilerin, işe yeni başlamış olmaları ve tecrübeli olarak aynı işte ya da aynı işim çeşitli kollarında yıllarca tecrübe edilmiş olmaları kriterleri göz önünde bulundurularak aldıkları maaşlar değişiklik gösterebiliyor.

Bilgisayar sistemleri analisti pozisyonunda faaliyet gösterenlerin kariyerlerinde ilerledikçe çalışmış oldukları pozisyonlar ve almış oldukları ortalama maaşlar genel itibari ile en düşük 5.100 TL’den başlayıp en yüksek 13.110 TL’ye kadar çıkabiliyor Yani bir bilgisayar sistem analisti ortalama 9.110 TL gibi bir maaş alabiliyor.

Bilgisayar Sistem Analisti İş İmkanları Nelerdir?

Sistem analizi ile ilgili genel itibari ile bilgi teknolojilerinin kullanılması ile iş problemlerini çözüme kavuşturulmasını sağlamakla görevli olan kişidir. Bu sistemler üzerinde küçük değişiklikler uygulayarak da aslında iş ile alakalı problemleri gidermek mümkündür.

Sistemi etkin bir biçimde kullanmak mümkün değil ise dahi sistemin tekrardan planlanmasını sağlamak amacıyla analiz gerçekleştirir. Bu nedenle de özellikle de bilim ve teknolojinin imkânlarını kullanarak faaliyet gösteren hangi iş olursa olsun bilgisayar sistem analisti unvanı ile faaliyet gösteren kişinin ya da kişilerin bu tip kurum ya da kuruluşlarda faaliyet göstermesi iş imkânları olarak karşımıza çıkıyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap