CNC Router Nedir? CNC Router Fiyatları ve Avantajları

CNC Router Nedir?

CNC Router bilgisayar kontrol sistemine sahip geniş işleme alanı olan dik işleme tezgâhlarına verilen isimdir. CNC, bilgisayar destekli sayısal kontrol olarak belirtilir. İşleme tezgâhının bilgisayar vasıtası ile hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağlayan tam otomatik makinelerdir. Bu doğrultuda farklı işlemler içinde ( Torna, freze, robotik, press) CNC makinesi bulunuyor.

CNC Routerlar sıklıkla strafor, ahşap ve pleksi gibi yumuşak malzemeleri şekillendirmek adına kullanılırlar. Çoğunlukla marangozluk, reklamcılık ve mobilyacılık alanlarında kullanılan CNC Routerların kullanım alanları sadece bunlar ile sınırlı değildir. Ayrıca granit, mermer ve alüminyum gibi malzemeleri işleyen CNC makineleri de vardır.

CNC Router Kullanım Avantajları

Bilgisayar eli eşgüdümlü olan bu makinelerin kullanımının birçok fırsatı bulunmaktadır. Bu sağladığı fırsatları şöyle sıralayabiliriz:

 • CNC makinesi kullanım fırsatlarından birisi de geleneksel kesim usullerine göre çok daha az malzeme zayiatı çıkarmasıdır.
 • Router cihazlarda kesilecek ölçüleri değiştirmek istemeniz halinde ise yalnızca çizimi güncellemeniz yeterlidir. Sonrasında  istenilen ölçülerde kesmeye başlayabilirsiniz.
 • CNC Router makinelerinde plastik, alüminyum, tahta ve kompozit olmak üzere birçok  malzeme kesilerek şekil verilebilir. En fazla 3000 mm x 2000 mm’ye kadar kesim tablası ile 1 mm ile 50 mm ebattaki malzemeleri alabilecek kesim panolarına sahiptirler.
 • Bu makinelerin programlanabilme seçeneği, bir kez kesmeniz halinde ürünü farklı bir zamanda yeniden aynı ebat ve ölçüde kesme şansınız bulunuyor.
 • Bunların yanı sıra kesim dışında malzemeleri frezeleme, gravürleme ve tıraşlama fırsatı da sunmaktadır.

CNC Router Fiyatları

CNC routerlar, özellikle mobilya sektörünün vazgeçilmez faktörlerinden birisidir. Makineler eşliğinde hatasız bir işçilik ve çoklu işçilik hedefleyen işyerleri çoğunlukla ahşap CNC tercih etmektedir. Ayrıca ahşap CNC Routerlar, mermer CNC’lere göre daha makûl fiyatlıdır. Bunların dışında CNC Router fiyatları değiştiren faktörler arasında ise; köprü ve hareket seçenekleri, motor ucunda yer alan dişlilerin özellikleri, motor gücü ve titreşim seçeneği bulunmaktadır.

Mini CNC Router

Mini cnc router 50x60cm işleme alanına sahip mini cnc 60 router: mermer, derlin, pcb, ahşap ve alüminyum işlemek amacıyla kullanılır. Atölyenizde ağır iş yükleri için kullana bilmeniz haricinde, bu modeli eğitim ve hobi amaçlıda kullanılabilir.

 

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap