Elektrik kısıtlaması kalktı! Gaz akışı başladı
 1. Anasayfa
 2. Enerji

Elektrik kısıtlaması kalktı! Gaz akışı başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik kısıtlamasının kaldırıldığını duyurdu. BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya göre ise İran’dan test amaçlı gaz sevkiyatı yeniden başladı.

İran’dan gelen doğalgazda yaşanan kesinti yüzünden Türkiye büyük bir enerji problemi yaşadı. Yaşanan bu sıkıntının yansımaları ise ağır sanayide kendini gösterdi. Türkiye, bu süreçte gazı dengeli dağıtabilmek için sanayi bölgelerinde kullanılan enerjiyi kısıtlama kararı aldı.

elektrik kısıtlaması kalktı! gaz akışı başladı

21-31 Ocak tarihleri arasında sanayide kullanılacak doğalgaz kullanımının yüz 60 sınırlandırıldığı açıklandı. Daha sonra 24 Ocak gününden itibaren tüm organize sanayi bölgelerinde 3 günlük elektrik kısıntısı uygulanacağı bildirildi. Elektrik kısıtlaması 

Çelik Üreticileri Stres Yaşadı

Karar sanayide tedirginlikle karşılandı. Türkiye’deki ağır sanayinin önemli bir bölümünü oluşturan ve beyaz eşya başta olmak üzere tüm sektörlere ürün temin eden çelik üreticileri büyük bir stres altında olduklarını belirtti.

5 Gün Daha Uzayabilir

Konuyla ilgili konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “İran’dan temin ettiğimiz gaz oradaki bir arıza yüzünden bize ulaşamadı. Amacımız oradaki sıkıntıyı en kısa sürede çözmek. Ekiplerimiz İran’da” derken Cumhurbaşkanı Erdoğan da ilk etapta 20-30 Ocak tarihlerini kapsayan gaz temini probleminin 5 gün daha uzayabileceğini söyledi.

Gönderilen Yazı

Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan üreticilere gönderilen yazı da ise kesinti miktarının arttırıldığı ve Pazar günü saat 08.00’den Salı günü saat 08.00’da kadar mutfak ve ısınma hariç firmaların gaz kullanımının tamamen sınırlandırıldığı açıklandı. Bu kadar tüm sanayiciler üzerindeki baskıyı daha da arttırdı. Elektrik kısıtlaması

Bakanlıktan Açıklama Geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan son açıklama ise sanayicilerin beklediği haber geldi. İlk olarak sanayi tesislerine uygulanan elektrik kısıtlamasının 29 Ocak itibarıyla son bulacağı açıklandı. Duyuruda, doğalgazda uygulanan kısıntının ise 31 Ocak’tan itibaren yüzde 40’tan yüzde 20’ye düşürüleceği kaydedildi. Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.’den (BOTAŞ) gelen açıklamaya göre ise, İran’dan Türkiye’ye gaz arzının test amaçlı olarak sınırlı miktarda başladığı belirtildi.

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap