Elektrikli araç arızaları tespit eden cihaz tasarlandı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elektrikli araç arızaları tespit eden cihaz tasarlandı!

5/5 - (1 Oy)

Elektrikli araç konusu son yıllarda hayatımıza büyük bir hızla girdi. Birçok şirket fabrikalarına elektrikli araç bantları koyarken, bazı şirketlerse tamamıyla elektrikli araç üretimine döndü. Konuyla ilgili olarak ise Sakarya Üniversitesi’nden dikkat çeken bir açıklama geldi.

Birçok şirket elektrikli araç yatırımlarını arttırdı. Ford konuyla ilgili yaptığı açıklamayla birlikte 2030’dan sonra sadece elektrikli araba üreteceğini duyurdu. 

motokont
motokont

BMW ve Mercedes gibi şirketler ise piyasadaki en iyi mühendisleri ekiplerine katarak kolları sıvadılar. Tesla konuyla ilgili olarak elektrikli yeni araçlar üreteceğini açıkladı. Bu araçlar arasında ATV ve motosikletler var.

Otomotiv Sektöründe Büyük Dönüşüm

Otomotiv sektörüne bakıldığı zaman büyük bir dönüşüm olduğu gözler önünden kaçmıyor. Her şirket Nokia gibi olmamak için elektrikli araç sektöründe yerini sabitlemek istiyor. Bu açıdan bakıldığında ise TOGG’un üretimi tam zamanında yapılan bir yatırım gibi. Eğer TOGG beklendiği performansı sergiler ise Türkiye otomotiv sektöründe kaybettiği zamanı telafi edebilir.

Sakarya Üniversitesi’nden Dikkat Çeken Buluş

Konuyla ilgili olarak Sakarya Üniversitesi’nden (SAÜ) dikkat çeken bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre Sakarya Üniversitesi’nden akademisyenler ve öğrenciler elektrikli arabaların arızalarını tespit edecek bir cihaz geliştirdi.

Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Serhat Soyhan ve farklı mühendislik bölümlerinden öğrencilerin de aralarında bulunduğu 20 kişilik ekip elektrikli arabaların satış sonrası servis ihtiyacına yönelik çalışma başlattı. KOSGEB desteği alan çalışma 2 yıl sürdü. Çalışma sonucunda elektrikli araçların arızalarını anında tespit eden bir cihaz geliştirildi.

Cihazın ismine ise “Motokont”adı verildi. Yapılan keşif Türkiye ve dünyada geniş yankı buldu.

“Bugünden Hazır Olmayı Amaçlıyoruz”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Soyhan “Motokont sayesinde araçta meydana gelebilecek arızaları online olarak anında ve konum belirterek tespit etmek mümkün olacak. Bunu kullanabilecek kişileri de eğiterek istihdama da katkıda bulunmasını hedefliyoruz. Gelecekte karşılaşacağımız elektrikli araç teknolojisine bugünden hazır olmayı amaçlıyoruz. Bütün araçların ve modellerinin izlenebileceği cihaz geliştirdik. Bu hem teknolojik olarak bir ilk olacak hem de teknolojiyi ithal eden ülke durumundan çıkıp ihraç eden ülke pozisyonuna geçmeyi sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap