Ford 5 dakikalık şarj süresi için çalışmalara başladı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Ford 5 dakikalık şarj süresi için çalışmalara başladı

Ford 5 dakikalık şarj süresi için çalışmalara başladığını duyurdu. Şirket eğer planladığı gibi kablo teknolojilerinde istediği atılımı yapabilirse tam şarj süresi 5 dakikaya düşecek.

Elektrikli araç sektöründe işler kızıştı. Birçok firma önemli sorunları çözmeye çalışıyor. Bunlardan birisi de şarj konusu. Şuan piyasada bulunan araçlar uzun saatlerde şarj olması nedeniyle eleştiriliyor.

ford 5 dakikalık sarj suresi 2

Ford 5 Dakikalık Şarj Süresi İçin Kolları Sıvadı

Konu üzerinde çalışan ve dünya üzerindeki en büyük otomotiv devlerinden biri olan Ford, elektrikli araçlardaki şarj süresinin, sıradan bir benzin istasyonunda geçirilen süre kadar olması için çalışmalara başladı. Şirket Purdue Üniversitesi ile anlaşma yaparak yeni bir şarj kablosu üzerinde çalışacaklarını duyurdu.

Şarj Kablosunun Prototipi Geliştirildi

Bu duyurunun ardından kollarını sıvayan teknik ve akademik kadrolar bir prototipi tamamlamayı başardı. Patent alım aşamasında olan prototip ayrıca henüz test denemelerine geçirilmedi. Ford’dan yapılan açıklamada ise yakın zamanda test denemelerine geçileceği ve sonuç olumlu olunursa kablonun aracı 5 dakikada şarj edebileceği vurgulandı.

Yapılan çalışmanın sonucunda teknik ve akademik kadro amaçlarına ulaşabilirse Tesla’nın tahtı Ford tarafından sarsılabilir. Piyasadaki en kaliteli elektrikli araçları Tesla üretiyor ancak Tesla’nın şarj süresi birçok müşteri tarafından eleştiri konusu.

Ford’un 2030 Planı

Nokia’nın düştüğü hataya düşmeyen Ford, teknolojiye ve zamana ayak uydurmak için elinden geleni yapıyor. Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren şirket tamamen elektrikli araca yönelmiş durumda. Ford’tan yapılan açıklamaya göre şirket 2030 yılına kadar tüm üretim bandlarını elektrikli araç için değiştirecek ve 2030’dan sonra şirket sadece elektrikli araç üretecek.

Öte yandan Almanya’nın Köln kentinde elektrikli araç üretim fabrikası kurmayı planlayan Ford, bu proje için 1 milyar dolar para ayırdı. Ayrıca Ford’un 2022 ve 2023 yılları için üreteceği elektrikli araç sayısı 600 bin. Bu rakamla Ford piyasada büyük bir giriş yapmak istiyor.

Bu araçların başında Mustang Mach-E ve F-150 Lightning gelmektedir. Piyasada bulunan ve en hızlı şarj olan elektrikli aracın dakikası 30. Bu sürenin 5 dakikaya indirilmesi sektör için devrim niteliğinde olacak. Bu nedenle Ford dahil tüm sektörler Ford’tan gelecek habere kilitlenmiş durumda.

 

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap