Gebze Teknik Üniversitesi “Akıllı Maske” geliştirdi
 1. Anasayfa
 2. Haber

Gebze Teknik Üniversitesi “Akıllı Maske” geliştirdi

Gebze Teknik Üniversitesi dikkat çeken bir gelişmeye imza attı. Üniversite maske ile akıllı teknolojiyi birbirine entegre etti.

Gebze Teknik Üniversitesi, Türk bilim dünyasını heyecanlandıran bir gelişmeye imza attı. Pandemi ile boğuştuğumuz bu günlerde artık maskenin mikrop toplaması veya zor nefes alma sorunları tarihe karışıyor. Özellikle sağlık personeli, itfaiyeciler, kolluk kuvvetleri ve sanayi çalışanlarının rahat edeceği akıllı maske ile alınan ve verilen hava birbirine karışmayacak.

Gebze Teknik Üniversitesi “Akıllı Maske”

Akıllı Maske sayesinde rahat ve temiz nefes alınabilecek. Proje ile ilgili konuşan Gebze Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Oflaz, koronavirüs sürecinde maskeye duyulan ihtiyacın bu projenin temel taşı olduğunu belirtti. Bez maske kullanan kişilerde baş ağrısı ve birçok sorun yaşadığını belirten Oflaz, koronavirüs sürecinin başka sorunlara neden olduğunu belirtti.

akilli maske

Akıllı Maske Bluetooth İle Telefona Bağlanıyor

Ayrıca Doç. Dr. Oflaz, Akıllı maske tasarımıyla TEKNOFEST’e finale kaldıklarını, etkinlikte tasarımlarıyla ilgili güzel geri dönüşler aldıklarını söyledi. Oflaz pandemi sürecinin ortadan kalkmasının maske kullanımını sonlandırmayacağını ve hayatımızın bir parçası haline geldiğini belirterek,

“Maskenin smart özelliğiyle bluetooth özelliğiyle telefona bağlanılıp içerisindeki akıllı fanların hız ayarları kontrol edilebiliyor. Bu da soluduğumuz havanın oksijen miktarının kalitesini artırabiliyor. Smart özelliğiyle telefondaki sağlık verilerini kontrol edebiliyoruz. Nefes alışveriş sayısını, hızını. Maskenin bazı patentlere konu olabilecek unsurları var. Mesela verilen havayla alınan hava ayrı kanallardan alınıyor. Dolayısıyla alınan havayla verilen hava birbirine karışmıyor, verdiğimiz karbondioksiti geri almıyoruz. Bu da insanlara sağlık olarak geri dönüyor. Aynı zamanda verilen karbondioksit miktarında karbonhidrat yakımı ya da yağ yakımı hakkında bazı parametreler veriliyor. O parametreleri takip edebileceğiz bazı değerler veriyor. Nabız, nefesteki sıcaklık takibi gibi birçok özelliğe de sahip olacak” ifadelerini kullandı

İçerisinde Mikrofon Ve Hoparlör Olacak

TÜBİTAK’tan destek aldıklarını ve 1 yıllık çalışmanın ardından maskeyi endüstriyel tasarımla üretime hazır hale getireceklerini anlatan Oflaz, “Maskeyi, solunumun gerektiği her alanda kullanılabilecek hale dönüştürmek istiyoruz. Tasarladığımız maske ağırlığından dolayı belki bir bez maskenin yerine tutmayacaktır ancak yüksek derecede koruma sağlayacaktır. İçerisine bluetooth mikrofon ve hoparlör koyacağız. İletişim kurmak istediğimizde direkt sesi telefona aktarılabilecek. Aynı zamanda karşınızdaki biriyle konuşurken istediğimiz anda sesi dışarıya hoparlörle verecek. Şu an görüyoruz ki maske takarak iletişim kurmak isteyen kişiler, sesi duyurmak için maskeyi indiriyorlar. Buna gerek kalmayacak. Maskemiz zaten enfeksiyondan koruyacak. Bunun yanında riski meslekleri avantajlı bir hale getirecek. Bu anlamda üretilen ithal maskeler var. Onların da fiyatları çok yüksek. Bu, yerli üretim olacak. Sahadan gelen talepleri teknolojik olarak içinde barındıracağı için diğer maskelere göre avantaj sağlayacak. Fiyatından dolayı da daha avantajlı olacak” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap