GES’lere rekor dağıtım bedeli zammı
 1. Anasayfa
 2. Güneş Enerjisi

GES’lere rekor dağıtım bedeli zammı

GES’lere (Güneş Enerji Santralleri) rekor dağıtım bedeli zammı yapıldı. Lisanssız kategoride olan güneş enerjisi santrallerinin dağıtım kurumlarına ödeyeceği dağıtım bedeline Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yüzde 398 oranında zam yaptı.

Güneşten enerji üreten kişilerin dağıtım kurumlarına ödeyeceği elektrik dağıtım bedeline yüzde 398 oranında zam yapıldı.

günes enerji santralleri2

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 5 bin şirketi ve 400 bin kişiyi, yabancı yatırımcıları ve çalışanları etkileyen bir düzenlemeye imza attı.

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Grubu’ndan açıklama

Konuyla ilgili olarak Güneş Enerjisi Yatırımcıları Grubu manifesto yayımladı. Yayınlanan manifestoda EPDK’nın yeni düzenlemesi ile lisanssız güneş enerjisi üreticilerinin dağıtım şirketlerine ödeyecekleri dağıtım bedelinin yüzde 398 oranında artırıldığını bildirdi.

Manifesto Yayınlandı

Manifestoda yer alan açıklamada EPDK’nın yatırımlar öncesi dağıtım bedellerinin 10 yıl boyunca nasıl hesaplanacağı ile ilgili kurul kararı 30.12.2021 tarihli yeni bir EPDK kararı ile iptal edilerek yatırım ortamına büyük engel konuldu. Bu karar ile yatırımdan önce yatırımcıya verilen taahhütler süresi dolmadan iptal edilmiş oldu.

Orantısız Artış Vurgusu

2016 yılında GES yatırımı yapan şirketlerin ödediği dağıtım bedeli 01 Ocak 2017’de EPDK’nın 6838 nolu kurul kararı ile 13,6 kat artırarak ile 0,75 krş/kWh’ten, 10,25 krş/kWh’e çıkarıldı. Bu orantısız artış sebebi ile oluşan mağduriyeti kısmen gidermek ve yatırımların iptal edilmesini önlemek amacıyla EPDK bir kurul kararı açıklayarak 2018 öncesinde kurulan lisanssız santrallere 10 yıl süre ile bu artışın yüzde 75’inin yansıtılmayacağı yönündeki kurul kararını yayınladı.

lisanssız üreticilerin ödediği tutar 5 katına çıktı

Bu tebliğ sonrası şirketler yatırım için düğmeye basarak o tarihteki yüksek yatırım bedellerine rağmen 31.12.2017 öncesine bu yatırımları yetiştirerek ülke ekonomisine kazandırdı. Ancak 30.12.2021 tarihinde yayınlanan EPDK kararı ile bu kazanılmış hakkın yok sayılıp, buna ek olarak üzerine yüzde 24 oranında zam uygulanacağının açıklandı kaydedilen açıklamaya göre, bu düzenleme ile 2018 öncesi devreye alınan GES’lerin dağıtım bedelleri 5,6882krş/kWh’ten 28,2765 krş/kWh’e yükseldi. Yani lisanssız üreticilerin dağıtım şirketlerine ödedikleri tutar yüzde 398 artırılarak 5 katına çıkarıldı.”

Kazançlar Dağıtım Şirketlerine Aktarılacak

Açıklamada, “Bu haksız adım, ülkemizin güneş enerjisinin yüzde 90’ını üreten küçük enerji şirketlerinin aleyhinedir. Güncel durumda dağıtım bedeli lisanslı büyük üreticiler için 3,8 krş/kWh uygulanırken aynı hizmet için lisanssız üreticilerden 28,2 krş/kWh alınmakta. Riske girerek borçlanan, yatırım yapan ve enerji üretimi yapan küçük lisanssız üreticiler, aynı hizmet için dağıtım şirketine büyük lisanslı üreticilerin 7,4 katını ödeyerek, kazançlarının oldukça önemli bir kısmını dağıtım şirketlerine aktarmak zorunda bırakıldı” ifadeleri kullanıldı.

Karar En Kısa Zamanda İptal Edilmeli

Açıklamada, değişen finansal dengelerin şirketlerin varlıklarını sürdürmesini zorlaştırırken borsada bu şirketlere yatırım yapmış yüzbinlerce bireysel küçük yatırımcıyı mağdur ettiği ifade edildi. Yine, yatırımcılara verilen taahhütlerin anlık bir karar ile değişebilmesinin, yabancı ve yerli yatırımcılar için güvensizlik ortamı yaratarak Türkiye’ye yapacakları yatırımlardan vazgeçmelerine sebep olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, “Tüm bu nedenlerden ötürü sektörün küçük enerji şirketleri adına, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Grubu olarak en kısa zamanda verilen bu kararın iptali ve GES yatırımcılarına sunulan hakların yine verilen süre sonuna kadar tanınmaya devam edilmesi, en büyük arzumuzdur” denildi.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap