iPhone üretimi durduruldu
 1. Anasayfa
 2. Haber

iPhone üretimi durduruldu

iPhone üretimi durduruldu haberi tüm dünyada geniş yankı buldu. Yapılan açıklamaya göre Omicron salgını, Asya ülkelerinde yaşanan kapanma kararları ve Çin’in uyguladığı enerji kısıtlaması tedarik zincirinde ciddi sorunlara neden oldu. Bu nedenle şirket üretimi durdurma kararı aldı

Koronavirüs salgını hayatımızı ciddi oranda etkilemeye devam ediyor. Yeni çıkan Omicron varyantı kapanmaları yeniden gündeme getirdi. Kapanmalar sonucu birçok ülke giriş çıkışı belli bir süre durdurdu.

Birçok teknoloji firması da bu kapanmalardan nasibini aldı. Pandeminin başında başlayan ve hala devam eden çip krizi kapanmalarla başlamış ve 2020-2021 yıllarında zirveyi yaşamıştı.

iphone uretimi durduruldu2

Üretim Bandının Durması Şirketleri Krize Sokuyor

Öte yandan birçok firma üretim hatlarını durdurmuş ve üretime bir süre mola vermişti. Bu kesintiler şirketlere ciddi zararlar verdi. Zarar vermeye de devam ediyor. Yeni çıkan varyantlar birçok ülkede ek önlemler aldırdı. Bu önlemlerin başında tam kapanmalar geldi. Bu durum aynı zamanda sınırların da kapanması demek. Tedarik zincirinde oluşan sorunlar Apple gibi dev şirketlerinde üretimi durdurmasına neden oluyor.

Apple’ın Üretimi Durdurması Ciddi Bir Sorun

Apple ürünlerine olduğu kadar duruşuna da önem veren bir şirket. Yani şirket bugüne kadar neredeyse hiçbir zaman üretimi durdurmadı. Apple’ın üretimi durdurması yapılan açıklamalara göre çok ciddi bir sorun. Şirket üretimin aksamaması için milyonlarca dolar yatırım yapmış, yedek parça ve hammaddeyi fabrikalarına depolamıştı.

Son yaşanan gelişmeler teknoloji şirketi Apple’ı zor durumda bıraktı. Şirket 10 yılın ardından ilk kez üretimini durdurma kararı aldı. Şirket tedarikte yaşanan sorunların çözüme kavuşturulması durumunda üretime devam edecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre sorun günlerce sürebilir.

Apple Ürünleri Düşüşlerde

Üretimde yaşanan zor zamanların Apple’a kaç milyon dolara mal olacağı şimdilik belirsiz. iPhone 13 satış tahminlerinin yüzde 20, iPad satış tahminlerinin de yüzde 50 aşağı çekildiği gündeme gelmişti. Üstelik kış tatilinin yaklaştığı şu günlerde elinde yeterince stok olmayan Apple yeni bir krizle karşı karşıya. Öte yandan Türkiye’de de kur nedeniyle fiyatları rekor derecede artan Apple ürünlerinin satışı düşmüş durumda. 1 ayda iki kez zamlanan ürünlere yönelik talep gün geçtikçe düşüyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap