Jiroskop Ne Demek? Jiroskop Nedir ve Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. Makine Mühendisliği

Jiroskop Ne Demek? Jiroskop Nedir ve Ne İşe Yarar?

Düz döner anlamına gelen hemen her yere dönen tekerleğe veya kütleye jiroskop adı verilmektedir. Dönerek hareket eden bir tekerlekten, eksenden ve robottan oluşan jiroskop, iki serbestlik derecesine sahip olarak karşımıza çıkıyor. Yatay ve düşey eksende dönüş sergileyen bu alet aslında çok sabit bir düzenektir. Ağırlık merkezi her ne kadar sabit olsa da hemen her doğrultuda dönebilen jiroskop nedir? Bundan bahsedelim.

Jiroskop Nedir?

Bir eşyanın oryantasyonunu koruma görevini üstlenen ve onu ölçmeye yardımcı olan jiroskop, tek başına hareket etmekle beraber belirli bir eksen üzerinde desteklenmektedir. Alet üzerinde bulunan motor veya tekerlek, gimbal adı verilen tek bir eksende dönmeyi sağlayacak şekilde monte edilmiştir. Herhangi bir hareketli parça olmamasına karşı momentumu gayet iyi korumaktadır. Yer çekimi de göz önüne alındığı takdirde hassas aletlerin ölçümü yapılırken jiroskop kullanılır.

Jiroskop fiyat bakımından çok pahalı olmasa da herhangi bir ölçüm yapacak kişiler için biraz pahalıya gelebilir. Modeline ve markasına göre değişiklik gösteren jiroskop fiyatları 200 TL ile 1000 TL arasında farklılık göstermektedir. Siz bütçenize uygun olan jiroskopu seçtiğiniz takdirde yön bulma işiniz oldukça kolay hale gelecektir.

Jiroskop Sensörü

Jiroskop sensörü açısal hızı algılayan sistemdir. Bir şeyin yönünü belirlerken gereksinim duyulan jiroskop, yalnızca bizler tarafından değil hemen her alanda kullanılmaktadır. Özellikle elimizde bulunan cep telefonlarında bulunan jiroskop sayesinde yön bulmamız kolaylaşmaktadır. Ayrıca telefonda bulunan araba yarışları, kamera hassasiyetini ayarlama, navigasyon gibi uygulamalarda kullanılan jiroskopun bir de sensörü bulunmaktadır.

Jiroskop Ne İşe Yarar?

Jiroskop Ne İşe Yarar sorunuzun cevabını az önce vermiş olsak bile yeniden söyleyelim. Jiroskop kullanım alanı olarak farklılık gösterir. Bir yere gideceğimiz zaman, uçağı ya da geminin hareketini kontrol edeceğimiz zaman, navigasyon üzerinden bir adres girdiğimizde bizi girdiğimiz adrese götürmesini istediğimiz zaman jiroskop kullanırız.  Jiroskop, hayatımızın her alanında bulunsa da aslında biz bunun farkında değiliz.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap