Kendi Kendini Onarabilen Madde
 1. Anasayfa
 2. Haber

Kendi Kendini Onarabilen Madde

Araştırmacılar, kendi kendini onarabilen madde ortaya çıkarttı. Araştırmacılar, son zamanlarda oldukça kuvvetli bir araştırmanın sonucunu ortaya koydu. Bu araştırmanın temeline göre, insan derisi gibi kendi kendini onarabilen bir madde ortaya çıktı. Bu madde sayesinde, özelliklede robotlar, herhangi bir hasar görülen durumda kendi kendini onaracak. Dolayısıyla böyle bir sonuç ile oldukça başarılı işler ortaya çıkacak. Bu durumda, robotlar kendi kendilerine yenileyecek duruma gelecekler.

Kendi Kendini Onarabilen Madde

Bahsedilen araştırma, Singapur Ulusal Üniversitesi‘nde ortaya çıktı. Bilim insanları bu araştırmanın temelini ortaya attı. Robotlar üzerinde yapılan bu araştırma sayesinde bazı bilgileri elde ettiler. Dolayısıyla bu bilgiler neticesinde farklı görüşlerde ortaya çıktı. Robotlar, artık yakınlarındaki nesneyi fark edebilecekler. Sadece bunlarla kalmayacak, insan derisi gibi kendi kendini onarabilecek bir maddeyi bilim insanları ortaya attı. Kaldık i bu sayede oldukça verimli ve ileriye gidecek bir araştırmanın temelleri ortaya çıktı.

yapay-zeka-robot
yapay zeka robot

AiFoam adı verilen bir malzeme dahilinde bu sonuç ortaya çıktı. Bu madde yapay sinir ağ uçları ile entegre oldu. Tamamen köpük olan bu malzeme kesildiği zaman tekrar tek bir forma dönüşebiliyor. tüm bu süreç, mikroskobik ortamda oluştu. Köpüğe baskı yapıldığı zamanda, insan derisi üzerinde yapılan baskı gibi geri dönüşler ortaya çıktı. Dolayısıyla bu durum bilim dünyası için başka bir umutsuz oldu.

Bu Durum Türün İlk Örneklerinden Olacaktır

Haber detaylarında, aslında bu durum kapsamında robotların çok daha akıllı bir varlık olduğu da ortaya çıkmış oldu. Robotlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, sadece robotlara uygulanan miktarını değil aynı zamanda yönünü de bulunmak hedeflenmiştir. Kaldı ki robotlar, bu hedefe de ulaşmış olup insan zekasına ulaşabilecekleri de ortaya konulmuştur. Sonuç olarak robotlar üzerinde yapılan bu araştırmanın neticesinde, ilerleyen zamanlarda hayatımıza, robotların daha aktif olacağı ortaya konmuştur.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap