Koronavirüs Aşı Denemesi %90 Oranında Olumlu Sonuç Verdi!
 1. Anasayfa
 2. İnovasyon

Koronavirüs Aşı Denemesi %90 Oranında Olumlu Sonuç Verdi!

İlaç üretici firması Pfizer, bugün yaptığı açıklamayla beraber koronavirüs aşı denemelerinin erken bir analizini yaptı. Analiz sonucunda üretilen aşının Covid-19’u önlemede çok etkili olduğunu ileri sürdü. Aşıyı Alman ilaç üreticisi BioNTech ile birlikte geliştiren Pfizer, klinik denemesi hakkındaki bazı detayları paylaştı.

koronavirüs aşı
koronavirüs aşı

Koronavirüs Aşı Denemesi 2021

Şirketin yaptığı açıklamada koronavirüs için deneklerde uygulanan aşının hastalığı önlemede %90 oranında etkili olduğunu belirtti. Yani bu aşı sonrası aşının yapıldığı kişi %90 oranında antikor oluşturuyor anlamına gelmekte. Eğer ki yapılan açıklamalar dahlinde sonuçlar kesin sonuçlar alınırsa, bu orandaki bir koruma seviyesi korona virüsü tıpkı grip veya çocuklarda olan kızamık gibi hastalıklarda kullanılan aşılarla aynı verimliliğe sahip olacak.

Şirket yöneticileri aşının yıl sonuna kadar yaklaşık olarak 15 ile 20 milyon aralığındaki kişiye yetecek kadar üretilmiş olacağı detayını da ekledi. Korona virüs aşısı üretimi ile ilgilenen Pfizer geliştirme başkanı Kathrin Jansen yaptığı açıklamada  “Bu tarihi bir an, korona virüs salgını yıkıcı bir durumdu. Henüz hiç kimsenin ulaşamadığı aşının yolunda hedefe iyice yaklaşmış bulunmaktayız. Bir yıl içerisinde aşıyı bulmaya başladık.” cümlelerine yer verdi.

Bilim adamları ise korona virüs aşısı hakkında uzun vadedeki veriler göz önünde bulundurulmadan erkenden sonuçlandırılan değerlendirmelerin hata payı olabileceğine değindi. Her şeye rağmen Pfizer şirketinin yaptığı bu açıklamayla korona virüs aşı testinin olumu sonuçlandığına bir işaret olarak gösteriliyor ve aşıya yönelik olumlu bulgulara rastlayan ilk şirket yapıyor.

Pfizer tarafından Pazartesi günü yayınlanan veriler, bir haber bülteninde sunuldu. Aşının güvenli ve etkili olduğuna dair kesin bir kanıt olmasa da yüzde 90’dan fazla olumlu sonuç bulgusu, deneme devam ettikçe değişebilir açıklaması yapıldı.

Kaynak

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. İnşallah bir an önce gelirde bu aşı herkes kurtulur tüm dünya rahat eder gerçekten evde çıkamaz hale geldik sosyal hayatımız resmen bitmiş durumda zaten ölen vatandaşlarımıza da allah rahmet eylesin

Yorum Yap