Metaverse nedir? Facebook Horizon’a dönüşecek!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Metaverse nedir? Facebook Horizon’a dönüşecek!

Metaverse ile atılım yapan Facebook uzun süre daha hayatımızda olacak gibi görünüyor. Facebook’un yeni sanal dünyası merakla bekliyor.

Metaverse ufuklarımızın çok ötesinde bir sanal evren olacak gibi gözüküyor… Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook’un isminin Meta olacağını duyurdu. Öte yandan Zuckerberg, 10 yıl boyunca geliştirilmesi planlanan Metaverse’ü tanıttı. Metaverse, şirketin kuracağı sanal evrenin ismi olacak. Yani Facebook geliştirilerek şirketin bütün faaliyetlerinin içerisinde olacağı bir evren yaratılacak.

metaverse meta evreni

Horizon 2022’de Kullanıcılara Açılacak

Öte yandan şirket tarafından uzun süredir geliştirilen Horizon isimli sistem son aşamalarına geldi. Horizon bir sorun ile karşılaşılmazsa 2022’de kullanıcılara açılacak. Sistem için Avrupa Birliği içerisinden 10 bin mühendis istihdam edilecek. Ayrıca yatırım için 10 milyar dolar ayırılacak.

Metaverse Sanal Evreni

Facebook şirketinin kurucusu Mark Zuckerberg, Facebook’un yerini alacak yeni sanal dünyayı dünya ile paylaştı. Katıldığı video kanferansta konuşan Zuckerberg, kullanıcıları heyecanlandıran Metaverse hakkında konuştu. Zuckerberg’in açıklamalarına göre Meta evreni olarak da çevrilebilen Metaverse isimli bir sanal evren yaratılacak.

Facebook Sanal Dünya Oluyor

Ayrıca Metaverse evrenindeki Facebook yerini Horizon’a bırakıyor. Konferansta konuşan Zuckerberg, Horizon hakkında da bilgi verdi. Zuckerberg’in açıklamasına göre Horizon’da insanlar sanal bir şekilde bir araya gelecek. Bu sanal dünya hem iş hem de eğlence için kullanılacak. Horizon geliştirilmeye hep açık olacak. Öte yandan bu sanal evrende oyun oynanabilecek. Sanal gerçeklik gözlüklerini takarak Horizon dünyası için tasarlanmış örneğin GTA San Andreas gibi oyunlar oynanabilecek.

horizon facebook dunyasi

Facebook İçerik Üreticilerine Para Verecek

Öte yandan Facebook yerine kurulacak Horizon sanal dünyası eğitim amaçlı da kullanılabilecek. Bu dünyaya içerik üretenlere Facebook 150 milyon dolar yatırım yapacak. Ayrıca bu sanal dünyaya katılmak isteyenler Oculus Quest sanal gerçeklik seti almak zorunda. Sadece bu set ile sanal dünyaya girilebilecek. Facebook birkaç yıl önce sanal gerçeklik sistemleri üreten şirket Oculus’u satın almıştı.

Facebook’un bu atılımı dünya genelinde heyecan ile karşılandı. Yıllardır bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz sahneler bu sistem ile gerçekleşebilir. Ancak obezite gibi hastalıklar tüm dünyada hızla yayılıyor. Bu tarz sistemler birçok hastalığı da beraberinde getirebilir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap