Milli Muharip Uçak projesine mühendis aranıyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

Milli Muharip Uçak projesine mühendis aranıyor

Milli Muharip Uçak (Yerli savaş uçağı ) 2025 yılında göklerde olacak. Bu süre gelmeden önce uçağın tamamlanması için Türkiye yurtdışından da mühendis arayışına girdi.

Milli Muharip Uçak projesi için Türkiye kollarını sıvadı. Bu kapsamda yerli kaynakları araştıran proje yöneticileri yurtdışı kaynaklarını da araştırmaya başladı. Türkiye’nin İngiltere’de yayınladığı iş ilanına göre tasarımda ve teknik (Tasarım, motor, yakıt sistemleri ve iniş takımları) konularda yabancı mühendisler proje kapsamında işe alınacak. Yayınlanan ilanın ön koşulunda havacılık alanında tecrübe istenirken ücret olarak saatlik 70 ile 90 sterlin arasında maaş verileceği belirtildi. Bu miktar ise TL cinsinde 860-1100 TL arası yapıyor. Öte yandan iş ilanının devamında NATO üyesi ülkelerinin vatandaşlarının bu ilana başvuruda bulunabilecekleri vurgulandı.

MİLLİ MUHARİP UÇAK NE ZAMAN UÇACAK?

Milli Muharip Uçak projesi tüm hızıyla devam ediyor. 2025 yılında projenin hayata geçmesi bekleniyor. Proje kapsamında yapılan açıklamada, “Yurtiçi imkân ve kabiliyetler ile tasarlanan ve geliştirilen bir savaş uçağının üretilmesi ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ve altyapının oluşturulmasının hedeflendiği” belirtilmişti. Ancak yerli savaş uçağının belli başlı konularda yapancı mühendislerden yardım alınarak yapılması fikri daha çok önem kazandı. Milli Muharip Uçak projesi için zamandan tasarruf edilmesi için bu yola başvurulduğu belirtildi.

YERLİ SAVAŞ UÇAĞI PROJESİ SON DURUM 2021

Milli Muharip Uçak projesi kapsamında Türkiye iş ilanı yayımladı. İngiltere’de yayımlanan ilana göre “Türkiye’de devam eden 5. nesil muharip uçak projesinde çalışmak üzere mühendisler aranıyor” ifadeleri kullanıldı. İlanın ön koşulları arasında havacılık sanayinde tecrübe isteniyor. Öte yandan mühendislere verilecek ücret saatlik 70-90 sterlin olarak belirlendi. Bu rakam da TL cinsinden 860-1100 TL’ye tekabül ediyor. İlanlarda, NATO üyesi ülke vatandaşı olmayan kişilerin başvurularının kabul edilmeyeceği belirtildi.

MİLLİ MUHARİP UÇAK NE ZAMAN UÇACAK?

Milli Muharip Uçak (TF-X ) projesi kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) ile İngiliz BAE Systems arasında 2017 yılında bir işbirliği sözleşmesi imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında Türk ve BAE Systems şirketine bağlı mühendisler çalışmalara başladı.

Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, milli muharip uçağın (Yerli savaş uçağın) 2023 yılında hangardan çıkacağını ve ilk uçuşun 2025 yılında gerçekleştirileceğini söyledi. Öte yandan yerli savaş uçağı ilk uçuştan 5 yıl sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilecek.

SİZİN İÇİN ÖNERİMİZ: Uçak Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap