Mühendisler İçin İkna Etme Sanatı
 1. Anasayfa
 2. Kariyer

Mühendisler İçin İkna Etme Sanatı

i̇kna etmek
i̇kna etmek

Mühendislerin İkna Etme Tekniği

Eğer bir yerlerde mühendis olmak istedi ve başardıysanız bu başarınızda ki en büyük etken insanlar için hayatı daha yaşanabilir bir hale getirmek ve sebep sonuç ilişki ile çözüm üretebilmekten geçmektedir. Bir mühendis için ana hedef elinde bulunan tüm kaynakları kullanarak pratik ve ekonomik bir şekilde insanlık yararına adım atmaktır. Meta fizik olarak adlandırılan yani gerçeklik payı olmayan değişkenlikler ve hayaller kimsenin hoşuna gitmez.

Çalıştığınız süre boyunca ast ve üstleriniz sizin gibi mühendis olmuyor ve olaylara sizin gözünüzden bakarak, anlamaması mümkün olabiliyor. Çalışılan yerdeki bir usta başı sizi yetersiz göstermek uğruna ekibi ile beraber olağanüstü efor sarf edebilir. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalındığında ikna etme yeteneği tüm bilgilerden daha önemli bir role sahip olacak.

Mühendis Nedir?

Mühendis Türk Dil Kurumu’na göre insanların ihtiyacını karşılamak için teknik, matematiksel ve sosyal verileri izleyerek yeni projeler, teknikler üreten ve geliştiren kişilere verilen sıfattır. Mühendis, karışık sistemleri ve problemleri analiz etmek, değerlendirmek ve geliştirmek için gerek iş sahasında, gerek ofiste görev almaktadır. Mühendislik çalışacağı yere göre inşaat mühendisi, elektrik elektronik mühendisi, çevre mühendisi, bilgisayar mühendisi, adli bilişim mühendisi, makine mühendisi gibi birden fazla dala ayrılan meslek grubudur.

Beklentiye Girmemek

Öncelikle bir mühendis olarak yüksek beklentiler içerisine girmek ve anlaşılma isteğinizin olması sizi mutsuz edecektir. Türkler her zaman fikirlerden çok temsil eden sistemin görsellerini merak etmektedir. Fikrinizi kanıtlayacak elle tutulur bir sonuca sahip değilseniz maalesef insanlar size kolay kolay inanmayacak, inanmadıkları içinde ikna etmek bir hayli zorlaşacak. Sadece mühendislikte değil her alanda herhangi bir anda ikna etmeniz gereken insanlarla, olaylarla karşılaşacaksınız.

Güçlü İrade Gerçek Mühendiste Bulunur

Mühendisin irade gücünün bir hayli yüksek olması gerekir. Siz ne kadar güçlü bir iradeye, yüksek sabra ve olumlu yaklaşım potansiyeline sahipseniz ikna etme kabiliyetiniz de bir o kadar fazla olacaktır. Özellikle hali hazırda kanıtlanmış bir başarıya sahip değilseniz kendinizi güvenle ifade etmeniz gerekir. Projeniz istediği kadar başarılı olsun kendinize ve projenize güveniniz olmadığı hissedilirse etrafınızdaki insanları etkileme potansiyeliniz düşecektir. İnsanları etkilemedeki ana faktörün güçlü bir iradeye sahip olmak olduğunu unutmayın. Ne kadar güçlü olduğunuzu anlamak için kendinize güçlü sorular hazırlayarak, güzel yol haritaları oluşturmalısınız. Şimdi soracağım yedi soruyu cevaplayın ve kendinizin farkına varın.

 1. İkna yeteneklerimi her zaman geliştirebilir miyim?
 2. Baskı altındayken nasıl bir kişiliğe sahibim?
 3. Bana önerilen yeni fikirlere açık mıyım?
 4. Projelerimi ve fikirlerimi başkalarının fikri haline getirmekte ne kadar ustayım?
 5. Bana karşı olan algıyı ve imajı nasıl yönetiyorum?
 6. Benimle iş yapan tüm ast ve üst insanların güvenlerini kazanmak istiyor muyum?
 7. Çalıştığım insanları anlayarak, empatik yaklaşabiliyor muyum?

Sonuç Olarak

Tüm bu konuşulanları baz alarak bir sonuca varmamız gerekiyor. Sonuç olarak aynı ortamda çalıştığımız beyaz yaka, mavi yaka ve taşeron çalışanların beklentilerini, bakış açılarını, nelerden etkilenebileceklerini, nasıl ikna olabileceklerini ve nasıl karar aldıklarını gözlemleyin. Bu gözlemler karşınızdaki muhatabınız olan insanı ikna etme kabiliyetinizi bir hayli arttıracaktır.

Daha güzel ve ikna edici konuşmalar yapabilmek adına kitap okuyun ki hem konuşma, kendinizi anlatabilme kabiliyetiniz gerçekleşsin hemde ufkunuzu açsın. Bunun haricinde koçluk ve mentörlük desteği alın. Fakat bu desteği sıradan kişilerden değil başarılı olan ve etkileşimi güçlü olan kişilerden alın. İstediğiniz alanda kendinizi ayda %1 geliştirmeniz demek, yılda %12, 9 yılda ise %108 geliştirmenize denk gelecek ve şuan ki halinizden iki kat fazlası olacaksınız.

Kaynak

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap