Mühendisler İçin Kitap Önerileri – 5 Harika Kitap
 1. Anasayfa
 2. Kariyer

Mühendisler İçin Kitap Önerileri – 5 Harika Kitap

Mühendisler için kitap denildiğinde akla hep alan ve mesleki kitaplar geliyor. Oysaki, bunlar haricinde mühendislerin kendilerini geliştirebileceği, ilham alabileceği, onlara ışık tutacak kitaplarda var. Bu yazımızda mühendislerin kitaplığında mutlaka bulunması gereken 5 harika kitabı derledik.

1. Bir Bilim Adamının Romanı

Oğuz Atay tarafından kaleme alınan bu kitapta, Oğuz Atay’ın hocası olan İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi profesörlerinden Mustafa İnan’ın hayatı anlatılmaktadır. Yoksulluktan başlayıp yükselişe doğru giden bir hayatın ele alındığı bu romanda okurlar, zor şartlar altında kendi özlerinden sapmayarak başarıya nasıl ulaşabileceklerini görecek.

2. Outliers (Çizginin Dışındakiler)

Başarılı insanların sadece zeki ve hırslı olduğunu düşünüyorsanız bu kitaptan sonra fikriniz çok değişecek. Malcolm Gladwell bu kitabında insanların neden başarılı olduğuna dair çok farklı bir bakış açısını bizlere sunuyor. Gladwell’e göre birçok zeki ve başarılı insanların hepsinin aslında ortak bir özelliğe sahiptir. Bunlar, aile, yaşam tarzı, doğduğu yer ve yıl. Hatta, Silikon Vadisinde milyoner bir iş adamı olmanız, hangi yıl; başarılı bir pilot olmanız, doğdunuz yer bile çok önemli.

3. Senin Tehlikeli Fikrin Ne ?

Dünyanın önde gelen parlak fikirli düşünürleri birçok konuyu bazen nefes kesen bazen de ürkütücü bir bakış açısıyla bizlere sunuyor. Tıbbi yöntemlerden, ölüm sonrası hayata, tarih boyunca var olan konulardan evren üzerine değinen düşünürlerin bu fikirleri, dünyayı ya iyi yönden ya da kötü yönden değiştirecek nitelikte.

4. Yalın Düşünce

Otomobil imalatında dünya lideri olan Toyota’nın üretimin siteminden çıkartılan Yalın Model, bir çok farklı alandan iş liderlerine yol gösterici bir düşüncedir. James P. Womack ve Daniel T. Jones tarafından yazılan bu kitapta, ‘Müşterinin gerçekten talep ettiği değer nedir?’, ‘Değer yaratan faaliyetler hangileridir?’, ‘Değer yaratmayanları nasıl tasfiye edersiniz?’, ‘Akışı müşterinin çekmesine göre nasıl düzenleyebilirsiniz?’, ‘İyileştirme çevrimini nasıl harekete geçirirsiniz?’, ‘Bu soruların yanıtlarını kendi işletmenizde nasıl hayata geçirebilirsiniz?’ sorularının cevabını bulacaksınız. 

5. Amaç – The Goal

Eliyahu M. Goldratt ve Jeff Cox tarafından yazılan bu kitapta batmak üzere olan bir fabrikanın üretim müdürünün hikayesi anlatılıyor. Üretim sorunları, maddi sıkıntılar, iş hayatındaki çekişmeler, iş ve yaşam arasındaki denge, küresel rekabet gibi problemlere değinilen bu kitap özellikle mühendisler için oldukça yol göstericidir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap