Mühendislik Asgari Ücreti 2021 Brüt Belirlendi!
5/5 - (2 Oy)

Asgari ücret güncellemesi haberleriyle birlikte mühendislik asgari ücreti 2021 yılında ne kadar olur diye soru soranların sayısı da bir hayli fazladır. Mühendislik dalları kendi içerisinde farklılık gösteren ve bilim anlamında da gerek ülkemizin gerekse de dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu meslek dallarından biridir. Haliyle mühendislik programlarını tercih eden binlerce kişi gelecekte ne kadar maaşla çalışacağının hesaplarını ve araştırmalarını da yapmaktadır. Bu yazımızda mühendislik asgari ücreti 2021 yılı kapsamında ne kadar olur, hangi mühendislik alanında ne gibi maaş düzenlemesi olur gibi sorulara yanıt arayacağız.

Mühendislik Asgari Ücreti 2021

Asgari ücret tartışmalarının devam ettiği bu dönemde her meslekten kişiler kendilerine ait maaş düzenlemesini de merak etmektedir. Mühendislik asgari ücreti 2021 yılında ne kadar olur gibi sorular da fazlasıyla sorulmaktadır. 6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunu kapsamınca 2020 yılında mühendislik asgari ücreti brüt 5000 TL olarak belirlenmişti.

TMMOB tarafından mühendis asgari ücreti 2021 brüt maaşları 5750 TL olarak belirlendi. Bu maaşlar şirketlere ve kişinin tecrübesine göre de değişmektedir. Ancak temel anlamda mühendislerin en az 5000 TL değerinde brüt maaş alması 2020 yılı kapsamında gereklidir. Yeni açıklanacak asgari ücret maaşının ardından bu maaşlarda da güncelleme olacaktır.

Mühendis Asgari Ücret Zorunluluğu

Mühendis çalıştıran şirketler mühendis asgari ücret zorunluluğu kapsamında değerlendirilmektedir. Bilgisayar mühendisi, inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik elektronik mühendisi ve diğer tüm mühendislik dallarında aynı tarife geçerlidir.

Devlet kapsamında çalışan mühendisler ise daha yüksek maaşlara çalışmaktadır. 7000-8000 TL arasında değişen maaş aralıklarının görülmesi de mümkündür. Buna göre kişinin tecrübesi, iş deneyimi ve bilgisi bu tür maaşların artmasına da sebep olacaktır. Bu kapsamda özel şirketler de bu gibi kriterleri baz alarak çalışan mühendislerin maaşlarını belirleyebilir.

Mühendis Asgari Ücret 2021 Net

Mühendis asgari ücret net olarak 2020 yılı kapsamında 3565 TL’dir. TMMOB odası kapsamınca belirlenen brüt ücret ise belirttiğimiz üzere 5000 TL’dir. Bu bağlamda özel bir şirkette çalışacak olan mühendislerin net olarak alacağı en az ücret 3565 TL olacaktır.

2021 yılı içerisinde artacak olan asgari ücret maaşlarına oranla mühendis asgari ücretleri de artış gösterecektir. Devlet bünyesindeki mühendislerin maaşları asgari ücret üzerindedir. Kademe ve tecrübelerine göre artış göstermekte olan bu maaş skalası özel şirketler üzerinde de yine tecrübeye göre artmaktadır. TMMOB tarafından belirlenen 2021 mühendis asgari ücreti brüt 5750 TL. Buna göre hesaplanacak olursa mühendislik asgari ücret 2021 net 4000 TL civarlarında olacaktır.

Asgari Mühendis Maaşı 2020

Asgari mühendis maaşı 2020 yılında brüt olarak 5000 TL net olarak ise 3565 TL olarak belirlenmişti. TMMOB tarafından belirlenen bu ücretlerin 2021 yılında ne kadar olacağı da merak konusudur. Mühendis maaşlarının asgari seviyesi artırılacak olup bu artış konusu mühendisler tarafından merak konusudur.

Mühendisler çeşitli dallarda karşımıza çıkmaktadır. Yazılım mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, uçak mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği, gıda mühendisliği, mekatronik mühendisliği, elektronik ve haberleşme mühendisliği, jeoloji mühendisliği ve biyomedikal mühendisliği ilk akla gelen mühendislik dallarındandır. Tüm mühendislik dalları asgari ücretten aynı oranda etkilenmektedir. 2020 yılı içerisindeki asgari mühendis maaşı net 3565 TL iken tüm mühendislik dallarındaki kişiler en az bu kadar maaş almaya hak kazanmıştır. Sadece mühendisler değil TMMOB kanununca mimarlar da yine bu asgari ücretten yararlanmaktadır.

Mühendislik asgari ücreti 2021 yılı içerisinde ne kadar olur soruları yine en çok sorulan sorular arasındadır. Asgari ücretler için toplantıların yapıldığı bu dönem itibariyle belirlenecek olan asgari ücretin ardından mühendis asgari ücret de yine güncellenecektir.

Kaynak: 1

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap