Otomobil Satış Fiyatları Belirlendi
 1. Anasayfa
 2. Otomobil

Otomobil Satış Fiyatları Belirlendi

2021’in ilk 4 aylık otomobil satış fiyatları belirlendi. Araçların bir kısmı bu sene rağbet görmezken diğer bir kısmı ilgi odağı olmuştur. Özellikle dizel araçlara olan ilgi azalmıştır. 2020 senesine kıyasla, 2021’de dizel otomobil üretimleri azalmıştır. Bunun yanı sıra, ilerleyen zamanlarda da tamamen durdurulması beklenmektedir. 2021’de, hem hibrit hem de elektrikli araç üretiminin artması beklenmektedir. Dizel otomobil satışları %10,3 oranında geriledi. Bunun üzerine de elektrikli ve hibrit araç sayısı 200 artmıştır.

Türkiye’de Otomobil Satış Fiyatları Belirlendi

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), Türkiye verilerini açıklamıştır. Türkiye hem hafif ticari araçlar konusunda hem de otomobil konusunda, geçen seneye kıyasla, artış göstermiştir. 2020 Ocak – Nisan aylarına göre, aynı ayın 2021 senesinde %72,4 oranında büyüme göstermiştir. Dolayısıyla sayı, 260.148’e çıkmıştır. Fakat Nisan ayı döneminde, farklı bir oran göze çarpmıştır. Bu ayın sonuna baktığımız zaman, dizel araçlarda büyük oranda gerileme kaydedilmiştir. Tabi bu konuda üreticinin de etkisi olduğu ön görülmüştür. Çünkü artık dizel otomobil üretimi azaltılmaya başlamıştır.

Üretimin Yavaşlamasına Rağmen Dizel Araçlar 2. Sırada Yer Alıyor

Dizel araçlar konusunda her ne kadar üretim ve satış azalmış bile olsa, hala 2. sırada yer almaktadır. Oran olarak bakıldığı zaman; Ocak ve Nisan ayları arasında, benzinli otomobil satışları 131.463 ile ilk sırada yer almıştır. Dizel araçlar ise onu takip ederek, 48.417 ile ikinci sırada yer almıştır. Devamında ise; hibrit otomobil 15.101, oto gazlı otomobil 9.414, elektrikli otomobil, 444 olarak belirlenmiştir. Bu oranlar ile geçen seneki oranları kıyasladığımız zaman, araç satışlarında da artış olduğunu görebilmekteyiz. Oranı ise; benzinli otomobillerde %126,1, oto gazlı otomobillerde %75,6 dizel otomobillerde %10,3, hibrit otomobillerde %%293,9 ve elektrikli otomobillerde de %286,1 şeklindedir.

2021-otomobil-satis-oranlari
2021 otomobil satış oranları

Bu oranlara baktığımız zaman, bahsettiğimiz üzere hem hibrit hem de elektrikli otomobillerde büyük artışı olduğu gözlenmiştir. Özellikle de pandemi döneminde bu kadar artış olması, pandemi sonrasında oranların daha da artış göstereceğinin bir işaret olabilir. Bunu ilerleyen senelerde görmüş olacağız. Artık dizel otomobil devrinin bittiğini, tamamen hibrit ve elektrikli otomobil devrinin başladığına da bu sayede şahit olacağız.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap