Otomotiv Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar
 1. Anasayfa
 2. Otomotiv Mühendisliği

Otomotiv Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

5/5 - (3 Oy)

Otomotiv sektörü, farklı birçok birimi içerisinde barındırması nedeniyle farklı programların kullanıldığı bir alandır. Otomotiv mühendisinin bilmesi gereken programlar listesinde de bu nedenle farklı niteliklerde birçok yazılım yer alır. Elektronik tasarımlar, malzeme analizleri, modelleme gibi işlemler için bu programlara ihtiyaç duyulur. Yazımızda otomotiv mühendisliği için otomotiv mühendislerinin bilmesi gereken önemli programları hazırladık.

Solidworks

Türkiye’deki üniversitelerde de derslerde sıkça kullanılan yazılımlardan biridir. 3D boyutlama özelliğine sahiptir. Kolay kullanılabilir olması, kullanışlı arayüzü avantajlarıdır. Render alma, animasyon oluşturma, montaj, analiz modelleme gibi birçok özelliği sunar. Her otomotiv mühendisinin ileri derecede programa hâkim olması beklenir. Programı kullanabilir olmak, bir otomotiv mühendisinde beklenen temel yeterlilik özelliklerinden biridir.

Autocad

Neredeyse tüm mühendislik dallarında kullanılan Autocad programı, otomotiv mühendislerinin de hâkim olması gereken programlardan biridir. 2D ve 3D modelleme özelliği sunan program, teknik resim için kullanılır. Autodesk firmasının lisans sahibi olduğu diğer tüm programlarla aynı uzantıya sahip olması, kolay ara yüzü ve kullanımı ise en büyük avantajlarıdır. Program aracılığıyla yaptığınız çizimleri/projeleri, aynı firmanın üretimi diğer yazılımlara kolayca aktarabilirsiniz. Bu program, otomotiv mühendisinin ileri derecede kullanabildiği temel yeterlilik yazılımlarından biridir.

Microsoft Office

Microsoft Office programları tartışmasız her mühendisin bilmesi gereken yazılımlardır. Özellikle Word, Power Point ve Excell uygulamalarına her mühendis ileri seviyede hâkim olmalıdır. Word ve Power Point uygulamaları, küçük yaşlardan itibaren kullanılan yazılımlar olduğu için kullanımları oldukça kolaydır; fakat Excell’in kullanımı daha detaylı ve karmaşıktır. İleri derecede Excell kullanımı için formüllere hâkim olmak ve Excell’in sunduğu ileri seviyede özellikleri bilmek gerekir. Raporlama, sunum, maliyet tablolama gibi birçok işlem Office programları üzerinden yapılabilir. Office programlarına hâkim olmak, bir mühendiste aranan temel yeterlilikler arasında gösterilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Otomotiv Mühendisliği Maaşları Ne Kadar? Nedir?

Ansys

Ansys, sıkça tercih edilen analiz programıdır. Program aracılığıyla statik, dinamik, lineer, nonlineer analizler yapılabilir. Yazılım aracılığıyla gerilme, yanma ve akış gibi birçok analizde bulunulabilir. Ansys, 3D modelleme imkânı tanır. Öğrenmesi zor olsa da programa hâkim olunduktan sonra CV’ye işlenecek en önemli referans yazılımlardan biridir. Günümüzde birçok şirket, bu programı ileri seviyede kullanabilen mühendisleri tercih etmektedir.

Catia

Otomotiv, havacılık ve savunma sanayi şirketleri tarafından en sık kullanılan programlardan birisidir. Modelleme amacıyla kullanılan bir yazılımdır. 2D ve 3D modelleme özelliklerine sahiptir. Otomotiv sektöründe kullanılması nedeniyle otomotiv mühendisinin bilmesi gereken programlar listesinde ilk sıralarda gelir.

Inventor

Mühendisler tarafından tercih edilen Autodesk’in bir başka programıdır. 3D modelleme özelliğini barındırır. Solidwork’ün sahip olduğu özelliklerin tamamına ve daha fazlasına sahiptir. Solidworks’e nazaran avantajlı yanı ise daha fazla detay özelliği barındırması ve kolay kullanım sunan bir ara yüze sahip olmasıdır. 3D modelleme özelliğinin yanı sıra 2D çizim, analiz, montaj, profil çizimi gibi birçok işlemi kolayca bu program aracılığıyla yapabilirsiniz.

Matlab

Matlab, bir analiz programıdır. Şirketlerin ARGE faaliyetlerinde en çok tercih ettiği yazılımdır. Zorlu ve karmaşık matematiksel işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine imkân tanır ve analizlerde bulunmanızı sağlar. ARGE faaliyetleri yöneten bir şirkette veya departmanda çalışmak hedefinizse bu programı mutlaka ileri seviyede kullanmalısınız.

Altium Designer

Otomotiv sektöründe elektrik-elektronik departmanı için vazgeçilmez yazılımlardan biridir. Oldukça kullanışlı olan bu program, birçok otomotiv şirketi tarafından da tercih edilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Otomotiv Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama

CREO

Analiz ve katı modelleme programıdır. Ortaya çıkan ürünü simülasyon olarak sunması en büyük avantajıdır. Catia’ya oranla daha az kullanılsa da birçok otomotiv firmasının sunduğu özellikler bakımından ilk tercihidir.

Siemens NX

Tasarım ve analiz programıdır. Cad/Cam/Cae yazılımıdır. Otomotiv sektöründe tasarımsal özellikleri nedeniyle sıkça tercih edilir. Programa hâkim olabilmek için ileri seviyede İngilizce bilmek gereklidir; çünkü Türkçe kaynağı oldukça azdır.

MSC Adams

Otomotiv sektöründe oluşturulan sistemlerin titreşim davranışlarını inceleyen programdır. Dinamik analizler sunan bir yazılımdır. Oldukça kolay kullanılabilir bir ara yüze sahip olması ise en büyük avantajıdır.

Pro Engineer

Teknik resmi, teknolojik hale getiren en iyi yazılımlardan biridir. 3D modelleme özelliğine sahiptir. Rakip programlara göre avantajı ise hızı, kolay kullanılabilir olmasıdır. Otomotiv sektöründe tercih edilen programlardan biri olması nedeniyle otomotiv mühendisinin bilmesi gereken programlar içerisinde yer alır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 3
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap