Statik Elektrik Nedir? Nasıl Oluşur? Statik Elektrik Örnekleri

Statik elektrik farkı tip maddelerin birbiriyle etkileşimi sonucu ortaya çıkan bir enerji biçimidir. Statik elektrik enerji yüklüdür ve çok kuvvetli bir hal alabilir. Statik elektrik 2000 yıllarında Yunan asıllı bir bilgin tarafından keşfedilmiş ve gözlemlenmiştir. Bu bilim adamının ismi Thales olarak tarihe geçmiştir. Thales günümüzde tespihlerde ve birçok alanda kullanılan ‘’kehribar’’ maddesini bir kumaşa sürterek kıvılcım çıkartmış ve bu şekilde elektriğin tarihe adımı atılmıştır.

Statik Elektriğe Örnekler Nelerdir?

Statik elektrik aslında gündelik yaşantımızda gördüğümüz ya da görmediğimiz her olayda karşımıza çıkabilir. Bu bazen büyük olaylarda karşımıza çıksa da düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz olaylar da görülebilir. Bu olaylardan bazıları ise şöyledir;

 • Yıldırım düşmesi ve gök gürültüsü ,
 • Saç taranması sonucu ortaya çıkan elektriklenme ve sonucunda tarağın farklı cisimleri kendine çekmesi,
 • Araban indiğimizde kapı kolunun elektrik yüklü olması ve sonucunda küçük enerjili bir elektrik çarpması yaşanması,
 • Yün kazak ve benzeri kıyafetleri çıkartırken oluşan kıvılcımlar ve elektriklenmeler.

Statik Elektrik Nasıl Oluşur?

Statik elektrik doğada birbirinden farklı veya benzerlik gösteren, iletken veya yalıtkan iki maddenin temas etmesi ve sonra birbirinden ayrılması ya da sürtünme işlemi sonucunda iki maddenin arasında oluşan enerjiye yani oluşan elektriğe verilen isimdir.  Sürtünme yoluyla ya da başka yollarla birbirine temas eden maddeler birbirinden ayrıldıklarında iki cisim arasında pozitif ve negatif elektronlar serbest kalır yük işaretleri değişir bu doğrultuda ise statik elektrik oluşur.

Statik Elektrik Sonucu Meydana Gelebilecek Bazı Olaylar

Doğadaki en büyük statik elektriklerden biri olan yıldırım, bulutlar içerisindeki hidrometorlar olarak adlandırılan parçaların birbiriyle çarpışma ve sürtünme sonucunda bulutların içerisinde enerji birikimi oluşur. Bu enerji bulutun üst kesiminin tamamen pozitif yükle dolmasını aşağı kısmının ise tamamen negatif yükle dolmasına sebebiyet verir. Belli bir süre negatif ve pozitif parçacıklar yani yükler ayrılmaya devam eder. Bulutla toprak arasında havanın delinmesiyle birlikte bulutta bulunan yüksek voltaj yük toprağa deşarj olur. Bu deşarj olayı 2000 ile 200.000 amper arası enerjiye sahiptir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 1
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü
Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Statik elektrik gündelik yaşantımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır. Ölümcül enerjilerde bulunduğu gibi bize zarar vermeyecek kadar küçük statik elektriklerde bulunmaktadır.

Bulutlarda bulunan statik elektrik bir yıldırım sonucu ya da bulutlara sürtünme yoluyla uçağa ulaşır ise uçağın kanat uçlarında bulunan sivri metal uçlar sayesinde dağıtılır bu şekilde güvenli bir uçuş sağlanır.

Yorum Yap