Temsa-Aselsan İlk Yerli Otobüs
 1. Anasayfa
 2. Haber

Temsa-Aselsan İlk Yerli Otobüs

Temsa-Aselsan ilk yerli otobüs banttan indi.. Yollara çıkmaya hazırlanan ilk yerli otobüs, artık banttan indi. Bu sayede Türkiye’nin ilk yerli otobüsü de karşımıza çıktı. Artık tamamen yola bile çıkmaya hazırlanan bu otobüs, büyük merak uyandırdı. Dolayısıyla yatırımcılarında bu otobüsün nasıl gözüktüğünü büyük merakla beklemekte. Hem Temsa hem de Aselsan’ın iş birliği sayesinde ortaya çıktı. Artık seri üretime geçmesi planlanan otomobil, yakın zamanda teslimatları gerçekleşecek. Kaldı ki yüzde yüz elektrikli bir şekilde üretim meydana geldi.

Temsa-Aselsan İlk Yerli Otobüs

Türkiye, otobüs pazarında Temsa ile çalışmaktadır. Temsa ise bu bakımdan konusunda lider markalardan ve firmalardan birisidir. Bununla beraber Türk savunma sanayisinin en baş kuruluşu Aselsan ile iş birliği içerisindedir. Bu durum ise araçların ne kadar sağlam olacağının en büyük kanıtı haline gelmektedir. Avenue EV isimli bu otobüs, artık tamamen seri üretime hazır bir halde karşımıza çıkacaktır. Anlaşma, tamamen geçtiğimiz yıllar içerisinde imzaları tamam oldu. Dolayısıyla da bu kapsamda üretimi bu sene içerisinde tamamen bitti. Tümü elektrikli çekiş sistemi dahilinde tamamlanmış olup, karşımıza çıkmıştır. Kamu kurumları için ise, ilk teslimler gerçekleşecektir.

temsa-avenue-ev
temsa avenue ev

Türk Sanayisi İçin Büyük Bir Adım

Semsa CEO’su, Tolga Kaan Doğancıoğlu ise bu konuya ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Doğancıoğlu; sürdürülebilir enerji kaynağı kapsamına giren elektrikli otomobil sektörünün kendileri için önemli olduğunu belirtti. Dolayısıyla bu zamana kadar; gerek Smart Mobility vizyonu olsun gerek ise de elektrikli otomobiller olsun, bunlar üzerinde ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Aselsan’ın teknoloji konusunda ortaya çıkan bilgi birikimi ve Temsa’nın vizyonu ile ortaya elektrikli bir otobüs çıktı. Haber detaylarına baktığımız zamanda ise; yatırımların 2015 senesinde ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu bağlamda 6 sene sonrasında, günümüzde, artık Türkiye’nin yüzde yüz elektrikli otobüsü mevcuttur.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap