Topoğrafya (Ölçme) Disiplinleri
 1. Anasayfa
 2. Harita Mühendisliği

Topoğrafya (Ölçme) Disiplinleri

Ölçme konusunda birçok disiplin vardır. Kariyeri boyunca bir anketör, belirli bir disiplinde uzmanlaşmaya karar verebilir veya tüm disiplinlerde deneyim kazanabilir. Ölçme işleminin temel disiplinleri şunlardır;

Arazi Araştırması

Arazi araştırması, mülk sınırlarının ölçülmesini ve belirlenmesini içerir. Mülkiyet sınırları, satın alma, satış, ipotek ve leasing dahil tüm mülk işlemlerinin temelini oluşturur. Güvenli ve güçlü bir emlak piyasası, mülk sınırlarının konumunda kesinlik gerektirir. Mülkiyet sınırlarının yeri ve arazi mülkiyetini etkileyebilecek konular hakkında bilgi almak, aynı zamanda özel eğitim gerektirir.

Mühendislik Araştırması

Mühendislik eksperleri genellikle inşaat ve inşaat inşaat endüstrileriyle ilgilenir. Bu çalışanlar, inşaat işlerinin onaylı tasarım planlarına uygun olarak inşa edilmesini sağlamak için ölçümler yapar ve işaretler yerleştirir. Binalar, yollar, köprüler, tüneller ve çeşitli diğer altyapı türleri gibi işleri düzenleyen şantiyelerde çalışırken bulunabilirler.

Madencilik Araştırması

Madencilik anketörleri, çeşitli maden türlerinin planlanması, inşası ve işletilmesinde yer almaktadır. Bu mayınlar açık veya yer altında olabilir. Maden türleri arasında kömür, metalik ve mineral kumlar bulunur. Bu tür madencilik türlerinin her biri, yetenekli bir madencilik araştırmacısı tarafından özel girdi gerektirir. Bir madencilik anketörünün faaliyetleri arasında sondaj modellerinin, kazıların ve konveyörlerin belirlenmesi, yer altı yollarının ve boşlukların konumlandırılması, hacim hesaplamaları için ölçümlerin alınması, yer hareketinin izlenmesi, arazi yönetimi ve yasal maden planlarının hazırlanması yer alabilir.

Hidrografik (Batimetrik) Ölçme

Hidrografik inceleme, deniz, liman ve nehirlerin yüzeyinde ve bitişik kıyılarda ölçümlerin yapılmasını içerir. Güvenli bir geçiş sağlamak için gemiler ve tekneler tarafından kullanılmak üzere su yolları ve deniz haritaları hazırlamak ve limanlarda rıhtım ve iskeleler gibi altyapıların tasarımında ölçümler kullanılmaktadır. Sonar tarayıcıları kullanarak, ayaklarının ıslanmasına gerek kalmadan deniz yatağının bir resmini sağlayabilirler ve denizde kaybolan gemi enkazlarının ve diğer nesnelerin keşfedilmesini sağlarlar.

Jeodezik Ölçme

Jeodezik araştırmacılar, dünyanın şeklini ve boyutunu belirlemek ve kıtaların hareketini izlemek için çok hassas ölçümler yapmakla ilgilenirler. Ölçümleri deniz seviyesinin yükselmesi, depremler ve uyduların izlenmesinde kullanılır. Jeodezik araştırmacılar, harita ve planların yapımında kullanılan koordinat sistemlerinin ve datumların geliştirilmesinde yer almaktadır.

Fotogrametri

Fotogrametri ve uzaktan algılama, fotoğraf veya kızılötesi veya ultraviyole gibi diğer dalga boyu bantları aracılığıyla dünyanın ölçümlerini almayı içerir. Ölçümler, kara veya hava fotoğrafçılığı veya uydu görüntüleri gibi kaynaklardan gelebilir. Aynı zamanda geniş alanları haritalamak ve zaman içinde dünyadaki değişiklikleri belirlemek için kullanılır.

Taşimetri

Ayrıntılı araştırma, bir sitedeki herhangi bir sayı ve çeşitlilikteki özelliğin konumunu ve yüksekliğini tanımlamakla ilgilidir. Topografik planlar, konturları, bulunan fiziksel özelliklerle birlikte gösterebilir. Bu tür anketler, yollar, binalar, uzantılar ve diğer yeni altyapılar için tasarlanırken düzenli olarak kullanılır. Her türden haritacı tarafından gerçekleştirilebilirler, ancak sadece Tescilli Arazi (Kadastro) Anketörlerinin yasal olarak kadastro sınırlarının ayrıntılarını detay planlarında gösterebileceği unutulmamalıdır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap