Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Mühendisliği

Günümüzde yazılım sistemlerinin fazlasıyla geliştirilmesiyle birlikte artık taleplerin farklı evrelere kaydığını da söylemek mümkündür. Bu bağlamda yapay zeka alanının son derece rağbet görmesi de bu evlerden birinin olduğunun kanıtıdır. Peki yapay zeka nedir? Yapay zeka alanları nelerdir? Yapay zekanın sunduğu avantajlar ve yazılım sistemlerine kazandırdığı kazanımlar nelerdir? Tüm detayları bu yazımızda ele aldık.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka kavramı, bir bilgisayar ya da bilgisayar kontrolündeki robotların birçok farklı faaliyetlerini zeki canlılara benzer biçimde yerine getirme yeteneği olarak da açıklanabilir. İnsanlara özgü davranışların robotlar ve makineler tarafından ele alınıp gösterilmesindeki en büyük etkiyi oluşturan yapay zeka kavramının günümüz özelinde çok ön planda olduğunu da söylemek mümkündür.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır?

Yapay zeka uygulamaları, birçok alanda kullanılmaktadır. İnsanların, yazılım sistemlerinin işini çok daha kolay hale getirmek adına ele alınan bu konunun derinlemesine araştırılmasında da yarar vardır. Buna göre yapay zeka uygulamaları daha çok şu alanlarda kullanılır:

 • Spor müsabakaları
 • Sağlık
 • Otomotiv
 • Finans
 • Ekonomi
 • Video oyunları

Verilerin analizi, belirli algoritmalara göre sıralama ve eşleştirme işlemleri ve daha birçok uygulama süreci yapay zekanın katkı sağladığı yazılım sistemlerinde meydana gelebilir. Bu yazılım sistemlerinin günlük yaşantımızdaki birçok alanda kolaylıkla kullanılıyor olması da yine yapay zekanın evrensel bir terim olduğunun da bir göstergesidir.

Yapay Zeka Mühendisliği

Yazılım alanı çeşitli dallara ayrılan ve neticesinde de birçok bilimle iç içe olan bir alandır. Bu dallar ise web programlama, veri tabanı programlama, oyun programlama, istatistik, mobil programlama ve  birçok başka daldan meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra yapay zeka mühendisliği dalından da söz etmek gerekebilir.

Belirttiğimiz tüm yazılım mühendisliği dallarıyla ilişkisi olabilecek yapay zeka mühendisliğinde de yine çeşitli birçok çalışmanın yapıldığı görülür. Yapay sinir ağları başta olmak üzere robotik sistemler ve insan gibi düşünen, davranışları insanı andıran sistemlerin yapılışı, uygulanışı da yine yapay zeka mühendisliği alanında ele alınabilir.

Düşünebilen Yapay Zeka

Yapay zeka kapsamında en temel konunun düşünebilen yapay zeka olduğunu belirtmek yanlış olmaz. Nitekim robota, makineye kazandırılacak en önemli özellikler kapsamında insan gibi davranması, insan gibi hareket etmesi ve dolayısıyla insan gibi düşünmesi olduğunun da altının çizilmesinde fayda var.

Bu kapsamda özellikle de yazılım sistemlerinin olabildiğince derinden araştırılması, yazılım uygulamalarının birbirleriyle olan sistemsel analizi ve daha birçok olay ele alınabilir. Ele alınacak bu tür olaylar kapsamında kişiler ayrıca mühendislik düşüncesiyle birlikte de hareket ederek ortaya insan gibi davranış özellikleri gösteren sistemler koyacaktır. Yapay zeka alanındaki ele alınan bu kavramlar ve olgular insanların yaşamlarını kolaylaştırdığı gibi birçok noktada çeşitli sistemler üzerinde de yararlı etkilerini bırakacaklardır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap