Yazılım Mühendisi Kendini Nasıl Geliştirir?
5/5 - (1 Oy)

Mühendislik dalları kendi içerisinde çeşitlere ayrılır. Bu dallar arasında yazılım mühendisliği de yer alır. Yazılım mühendisi olanlar, olmak isteyenler ya da bu dalda bir şeyler hedefleyenler çeşitli sorular da sormaktadır. Sektörde kalıcılığı sağlamak ve neticesinde çok daha fazla başarılar elde etmek amacıyla kişiler kendilerini de geliştirmelidir. Peki yazılım mühendisi kendini nasıl geliştirir?  Yazılım alanında kişilerin kendilerini geliştirmesi için mutlaka araştırmalar da yapması gerekmektedir.  Bu araştırmalar her mühendisin kendi yapısı, amacı, elde ettiği kazanımlar ve çeşitli kriterlere göre de değişiklik gösterebilir.

Bilgisayar programcılığı kendini geliştirme

Yazılım mühendisliği kendi içerisinde çeşitli dallara da ayrılmaktadır. Web programcılığı, veri tabanı programcılığı, mobil programlama, oyun programlama başta olmak üzere yapay zeka, görüntü işleme ve robotik kodlama gibi alanlardan da söz edebiliriz. Her bir alanda kişiler kendilerini farklı dillerde ve platformlarda geliştirecek olsa da en temelde kişinin neye başlaması gerektiğiyle alakalı kararları vermesi son derece önemlidir.

Yazılımda Hangi Alana Yönelmeliyim

Yazılım alanları belirttiğimiz üzere çeşitlilik göstermektedir. Yazılım ile uğraşanlar da bu noktada yazılımda hangi alana yönelmeliyim gibi sorular sormaktadır. Yazılım içerisinde kişilerin çeşitli alanlara yönelerek işlemlerini gerçekleştirmesi, hedeflerini gerçekleştirmesi ve belli bir amaca yönelik çalışmalar yapması da yine kişinin pratik anlamda kendilerini geliştirmesi anlamına gelmektedir.

Yazılım alanında kişilerin kendisini çeşitli alanlarda geliştirmesi için öncelikle belirttiğimiz üzere hangi alanda kendilerini geliştireceğine karar vermeleri gerekmektedir. Bu kararın artından ise önce teori ardından da pratik anlamda çalışmalar yapması yine kişinin o alanda gelişimini destekler. Yine bununla ilgili olarak hangi alana yönelmesi gerektiğini bilmeyen, karar veremeyen kişiler de çeşitli araştırmalar yapması gerekir. Peki nedir bu araştırmalar?

Bu araştırmalar kişilerin daha önce yapılan uygulamalara yönelik izlenimlerini oluşturabilir. Nitekim kişiler web yazılım, mobil yazılım gibi alanlarda daha çok uygulamaya yönelik çalışmalar yapar. Veri tabanı alanında ise veriler üzerine analizler yaparak verilerin modellenmesini ve diğer uygulamalar ile entegre olmasını sağlarlar. Görüntü işleme ve yapay zeka kısımlarında ise yine analizler gerçekleştirir, uygulama yazarlar. Her bir alan çeşitli amaçlara yönelik olup bu alanların neye yaradığına, ne gibi kazanımları olabileceğine dair araştırmaların yapılması da yine kişilerin mutlaka bakmaları gereken konulardır.

yazılımcı olmak
yazılımcı olmak

Yazılımcı Olmak

Yazılımcı olmak hayali kuran kişilerin kendilerini bu alanda daha iyi geliştirebilmeleri açısından çeşitli kaynaklara ve eğitimlere de yönelmeleri gerekmektedir. Nitekim çok geniş bir havuza sahip olan yazılım alanında kişiler kendilerini uygun gördükleri alanlara kaydırarak bu alanlarda daha önce yapılan uygulama ve projelere paralel olarak çalışmalar da gerçekleştirebilir.

Yazılım mühendisleri, bilgisayar mühendisleri, bilgisayar programcıları kendilerini üniversite eğitimi ile birlikte özel olarak yetiştirme, geliştirme aşamasında sürekli nasıl, neden gibi soruları da sormalıdır. Bu sorular yazılımcının hedefe gitme noktasında problemlere getirecekleri çözümü de ortaya koyacaktır.

Yazılım Konusunda Kendimi Nasıl Geliştirebilirim

“Yazılım mühendisi kendini nasıl geliştirir?” diyenlerin dikkat etmeleri gereken çeşitli noktalar vardır. Nitekim yazılım mühendisliği diğer mesleklerin çoğundan farklı olarak gününün çoğu vaktini bilgisayarda geçirmekten ibarettir. Yeni teknolojilere, algoritmalara ve güncellemelere ayak uydurmaları gereken yazılım mühendislerinin kendilerini çok daha iyi biçimde geliştirmesi adına yapabilecekleri şeylerin sınırı da yoktur.

Nitekim yazılım alanları içerisinde hangi alanda olursa olsun kişilerin kendilerini geliştirmesi için en temelde mutlaka işin eğitimini almaları ve küçük başlayıp sağlam adımlarla ilerlemeleri son derece önemli bir olgudur. Genel anlamda yazılım alanında daha başarılı olmak için kişilerin çok fazla güncel kalması da gerekmektedir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap