Yazılım Mühendisliği Maaşları
5/5 - (1 Oy)

Yazılım Mühendisliği Maaşları 2021

Yazılım mühendisliği, mühendislik kapsamları arasında özellikle de günümüzde fazlasıyla değerli hale gelmiştir. Değerle beraber yazılım mühendisliği maaşları yükselme göstermiştir. Yenilikçi bakış açısıyla mesleklerini icra eden yazılım mühendislerinin çeşitli çalışma alanları da vardır. Web yazılım, mobil yazılım, veri tabanı yazılım, yapay zeka ve daha birçok kategori de bu kapsamda değerlendirilebilir. Yazılım mühendisliği maaşları konusu da en çok merak edilen konular arasındadır. Özel sektörde daha fazla rastladığımız yazılım mühendisliği maaşları 4000 TL ile 7000 TL arasında değişmektedir. Ancak tecrübeye, bilgi ve birikime de bağlı olan bu maaş skalaları değişiklik de göstermektedir.

Yazılım mühendisliği maaşları konusunda birçok kriteri ele alabiliriz. Belirttiğimiz üzere yazılım mühendislerinin kendilerini ne şekilde geliştirdiği, ne gibi geçmiş çalışma performansları olduğu gibi kriterler bu kısımda fazlasıyla önemlidir.

Yazılım Mühendisi Maaşları Devlet

Yazılım mühendisi maaşları 2021 devlet alanında da yine en çok merak edilen konulardan biridir. Devlet bünyesinde çalışan yazılım mühendislerinin işe giriş başlangıç maaşları özel sektördeki mühendislerin maaşlarına göre daha fazla olabilir. Ancak genel bir çizgide devam edecek olan devlet taraflı maaşlar özel sektöre göre bir noktadan sonra dezavantaj haline gelebilir.

Devlet bünyesinde çalışan yazılım mühendislerinin maaşı da yine çeşitli kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Nitekim bu kapsamda evlilik, bekar olma, çocuk sahibi olma ve çocuk sayısı da önemli kriterler arasındadır. Kademe de burada önemli olan kriterler arasındadır. Nitekim işe yeni başlayan ve iş tecrübesi olarak da çok düşük seviyede olan yazılım mühendislerinin aksi durumdaki yazılım mühendislerine göre daha az maaş aldıkları da görülmektedir.

Yazılım Mühendisi Maaşları Yurt Dışı

yazılım mühendisliği maaşları
yazılım mühendisliği maaşları

Beyin göçü ülkemizde özellikle de son yıllarda fazlasıyla artış göstermiştir. Nitekim burada Avrupa ülkelerinin ve diğer bölgelerdeki ülkelerinin de vizyonu, değerleri önemli kriterler arasındadır. Ayrıca ülkemizdeki bu sektör üzerindeki kazanımlar, yatırımlar ve bu sektöre verilen değer de yine kişilerin tercihlerini etkileyen en önemli unsurlardır. Yazılım mühendisi maaşları yurt dışı özelinde biraz daha cazip gelebilir. Nitekim özellikle de alanında tecrübeli, yabancı dili de iyi kullanan ve adaptasyon sorunu çekmeyen yazılım mühendislerinin yurt dışında işlerine daha da iyi biçimde hakim olması beklenmektedir.

Bu tarz yetkinliklere sahip olan yazılım mühendisleri Avrupa ülkelerinde çok daha iyi maaşlara işlerini devam ettirebilirler. Gerek kendi alanlarında en iyiler arasında olmak gerekse de Avrupa’daki önemli şirketlerde kalıcılığı yakalayabilmek adına mühendislerin kendilerini son derece iyi biçimde geliştirmeleri de gerekmektedir.

Yazılım Mühendisi Ne Yapar

Yazılım mühendisi ne yapar sorusu da yine özellikle yazılım mühendisliği bölümünü tercih edecek olan kişiler tarafından fazlasıyla sorulan sorular arasındadır. Yazılım mühendisleri kullanıcı problemlerini sistemsel çözümler ile birlikte çözüme kavuşturmayı amaçlayan ve ortaya somut programlar da koyabilen kişilerdir.

Yazılım mühendisliği alanı çeşitli kollara da ayrılmaktadır. Yazılım mühendisliğinde şu gibi alanlardan söz etmek mümkündür:

 • Web programcılığı,
 • Mobil programcılığı,
 • Oyun programcılığı,
 • Yapay zeka,
 • Görüntü İşleme,
 • Siber güvenlik,
 • Gömülü sistemler

Bu gibi çeşitli alanların olduğu yazılım mühendisliği alanında başarılı olmak için ise mühendislerin kendilerini fazlasıyla geliştirmesi de gerekiyor. Tüm bu alanlarda faaliyet göstermek bir mühendisten beklenen özellik değildir. Ancak bir yazılım mühendisi kendisini hangi alanlarda geliştireceğine dair araştırmalar yaparak ve kendini iyi gördüğü alanlarda geliştirerek son derece önemli konumlara da gelebilir. Böylesine geniş kapsamlı sistemi içerisinde barındıran yazılım mühendisliği alanında sizler de yer alabilir ve neticesinde hedeflerinizi uzun vadeli biçimde de gerçekleştirebilirsiniz. Yazılım mühendisliği maaşları konusunda da çok iyi maaşlardan yararlanmanız da mümkün olabilir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 2
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap