Ar-Ge Tasarım ve Teknoloji Zirvesi’nde ödüller sahiplerini buldu!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Ar-Ge Tasarım ve Teknoloji Zirvesi’nde ödüller sahiplerini buldu!

Ar-Ge Tasarım ve Teknoloji Zirvesi’nde Türkiye’nin önde gelen firmaları ödüllere layık görüldü. Teknoloji tutkunlarının takip ettiği gecede 42 ödül sahiplerini buldu.

Türkiye’nin en önemli şirketleri Bilişim Vadisi’nde düzenlenen Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Bölgeleri Zirvesi’ne katıldı. Zirvede yapılan yenilikler ve son teknoloji ürünler sergilendi.

8 ar-ge ve tasarim merkezleri ile teknoloji bölgeleri zirvesi

Ar-Ge Tasarım ve Teknoloji Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın düzenlediği 8. Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Bölgeleri Zirvesi’ne Türkiye’nin büyük ve köklü şirketlerinin yanı sıra çok sayıda bürokrat ve devlet adamı katıldı.

Her sene olduğu gibi bu sene de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, önde gelen kurum ve kuruluşları Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Bölgeleri Zirvesi’nde bir araya getirdi. Zirvede Ar-Ge, tasarım ve teknoloji geliştirme firmaları ödüllere layık görüldü.

“Küresel Rekabet Farklı Boyutlara Ulaştı”

Düzenlenen gecede sahneye çıkan ve bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,

“Pandemi ve iklim değişikliği ile birlikte küresel rekabetin çok daha farklı bir boyuta taşındığını görüyoruz. Bu durum, teknolojik gelişmelerin öncüsü olan Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini de her zamankinden daha önemli kılıyor. Bunun bilincindeyiz ve tüm çalışmalarımızda Ar-Ge’yi, inovasyonu baş tacı ediyoruz.

Teknoloji Geliştirme Bölgesi 89’a Çıktı

Sağladığımız desteklerle sadece 5 olan Teknoloji Geliştirme Bölgesi sayısını 89’a çıkardık. Teknoparklar ülkemizdeki yenilikçi ve teknoloji tabanlı girişimciliğin kalbi oldu. Bugün geldiğimiz noktada Teknoparklar; ulusal ve uluslararası yatırımcıların ciddi yatırımlar yaptığı, milyonlarca dolarlık ihracatın gerçekleştiği, yapay zekâ, sağlık ve drone teknolojileri gibi stratejik alanlarda kritik projelerin yürütüldüğü bölgelere dönüştü.

Teknoparklarla birlikte, Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri de inovasyon ekosistemimizi besleyen bir diğer önemli unsur. İlk defa bizim dönemimizde başlayan bu yapıların sayısı bugün 1.600’ün üzerinde. Geçtiğimiz yıl Ar-Ge harcamaları, özel sektörün öncülüğünde bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 55 Milyar Liraya yükseldi. Hükümetlerimiz döneminde, Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı binde 5’ten yüzde 1,09’a çıktı. Ar-Ge istihdamı 6 kat artarak 200 bine, yerli patent sayısı da 20 kat artışla 8 bin 200’e ulaştı.

“Amaç Pazar Değil Üretim Üssü”

Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla tam zamanında doğru alanlara yatırım yapıyoruz. Dijital dönüşümde, yeşil dönüşümde, yapay zekâda, elektrikli ve otonom araçlarda hatta uçan arabalarda firmalarımız ciddi çalışmalar yürütüyor. Dijital dönüşümde ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil üretim üssü yapmak için işletmelerimize büyük çaplı destekler sağlıyoruz.

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi

Yapay zekânın doğru yönetişimi için Dijital Dönüşüm Ofisi ile birlikte Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’ni yayımladık. Elektrikli ve otonom araçlarda yüz akımız olan TOGG, seri üretim bandından ineceği günlere hızla yaklaşıyor. Birileri kabul etmek istemese de ülkemiz, teknoloji tabanlı girişimleri sayesinde dünyadan ses getiren işlere imza atıyor

TEKNOFEST Kuşağı vurgusu…

Artık, TEKNOFEST’lerle, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri ile 42 yeni nesil yazılım okullarımızla kritik teknolojileri özümsemiş gençler yetiştiriyoruz. Umutsuzluk pompalayanlara inat, gelen parlak gençlerimizle, TEKNOFEST kuşağıyla çok daha iyilerini başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın çelikten bir iradayle arkasında durduğu Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerimize inovasyon ekosisteminin dinamosu olan sizlerle ulaşacağız.” İfadelerini kullandı.

TGB Nedir?

TGB yani Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, üniverisiteler, araştırma faaliyeti yürüten kurum ve kuruluşlar ile üretim sektörünün ortaklaşa çalışabileceği yerlerdir. En başarılı TGB’ler hangileri (10 yaş ve üzeri)

Yıldız Teknik Üniversitesi TGB birinci,

Bilkent Cyberpark ikinci,

ODTÜ Teknokent üçüncü.

(5-10 yaş aralığında başarılı TGB’ler)

Teknopark İstanbul,

İstanbul Üniversitesi TGB,

Ege Teknopark TGB

(5 yaşından küçük başarılı TGB’ler)

Bilişim Vadisi,

Ankara Teknopark TGB,

Konya (İnnopark) TGB.

(En fazla gelişme gösteren TGB’ler)

Konya (İnnopark) TGB,

Bilişim Vadisi,

Trabzon TGB.

Ar-Ge Merkezleri Performans Endeksi Ödüllerini Alan Firmalar

35 ve altı Ar-Ge Personel İstihdamı,

Endoks Enerji

Yeşilova Holding

Tirsan Kardan

36-50 Ar-Ge Personel İstihdamı

Borçelik

Sestek

Rollmech Automotive

51-75 Ar-Ge Personel İstihdamı

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri

İdea Teknoloji Çözümleri

TÜPRAŞ

76 -250 Ar-Ge Personel İstihdamı

Kords

CMS Jan

Anadolu Isuzu

251 ve üzeri Ar-Ge Personel İstihdamı

Vestel Elektronik

TOFAŞ

ASELSAN

En Fazla Yeni Ar-Ge Personeli İstihdamı

ASELSAN

BAYKAR Makina.

TUSAŞ

Tasarım Merkezleri performans endeksi kategorisinde ödül kazanan firmalar,

15 ve altı tasarım personeli istihdamı kategorisinde,

Atasan Metal

Era Elektronik

Tkare Makine

16-20 tasarım personeli istihdamı

Ünsa Madencilik

Eko Endüstri Kalıp

Hpp International Turkey

21 ve üzeri tasarım personeli istihdamı

Sanem Plastik

Erginoğlu Çalışlar Mimarlık

Tron Elektronik

En Fazla Yeni Tasarım Personeli İstihdamı

Rem Mimarlık

Enka İnşaat

Koton Mağazacılık

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

Yorum Yap