Yerli şanzımanın özellikleri neler?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Yerli şanzımanın özellikleri neler?

Yerli şanzımanın üretilmiş olması Türk otomobil sanayinde önemli bir gelişme olarak karşılandı. Peki, bu şanzımanın özellikleri neler?

Yerli şanzımanın üretilmiş olması Türk otomobil sektörü için hayati bir öneme sahip. Yerli şanzıman ile birlikte birçok yerli otomobil markası yerlilik oranı yüksek özellikle elektrikli otomobiller ve kamyonlar üretebilir. Ve diğer ülkeler ile aramızdaki fark hızla kapanabilir.

Yerli Şanzımanın Nerede Yapıldığı Merak Konusu

Yerli ve milli şanzımana bakıldığı zaman Ford Otosan’ın Eskişehir’deki fabrikasında geliştirildi. Öte yandan bu şanzımana “Ecotorq” ismi konuldu. Ecotorq’un tanıtımını ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ali Koç yaptı. Ecotorq ismi verilen şanzıman için Ford Otosan 58 milyon Euro’luk bütçe ayırdı. Bu bütçeye TÜBİTAK ise 13,5 milyon lira ekleme yaptı. Öte yandan bu proje için 220 Türk mühendisi bir araya getirildi ve Ecotorq’un geliştirilmesi sağlandı.

yerli sanzimanin ozellikleri neler

Ecotorq İçin 900 Milyon Liralık Yatırım Teşvik Belgesi

Ecotorq Eskişehir’de düzenlenen tören ile tüm kamuoyuna tanıtıldı. Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ford Otosan’ın son 6 yıldır ihracat şampiyonu olduğunu belirtti. Ford Otosan’ın kendini kanıtlamış büyük bir firma olduğunu belirte Varank, şirkete son 19 yılda Ar-Ge çalışmaları için 1,6 milyar TL finansman ayırıldığını kaydetti.

Yerli ve milli şanzıman Ecotorq için ise firmaya yaklaşık 15 milyarlık destek sağlandığını belirten Varank, fabrikanın şanzıman üretimi yapabilmesi için 900 milyon liralık yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini de sözlerine ekledi. Bu gelişme ile Ford Otosan motor, aks ve şanzıman üretimini tek başına yapabilecek bir konuma yükselmiş oldu.

Ecotorq ile yerlilik seviyesi yüzde 90’a çıktı

Bakan Varank’ın ardından sözü alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, çok gururlu olduklarını belirtti. Koç, Ecotorq ile araçlardaki yerlilik oranının yüzde 90 seviyesine yükseldiği belirtti. Bu yerlilik oranındaki araçların gurur verici olduğunu belirtti. Konuşmaların arından yerli ve milli şanzımanı Ali Koç ve Mustafa Varank beraber tanıttı. Bakan Varank ve Ali Koç fabrikanın bahçesinde bulunan bir kamyon ile yerli ve milli şanzımanı beraber test ettiler.

Ecotorq 40 Ülkeye İhraç edilecek

Yerli ve milli şanzıman Ecotorq, 5 yıllık bir test ve geliştirme sürecinin ardından üretildi. Yerli şanzıman ilk olarak özellikle Avrupa’da kullanılan F-MAX kamyonlarında kullanılacak. Bu kamyonlar yaklaşık 40 ülkeye ihraç ediliyor. Yani yerli şanzıman ilk etapta 40 ülkede boy gösterecek.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap