Atmosferik Gaz Brülörleri Nedir? Nerelerde Kullanılır?
 1. Anasayfa
 2. Elektrik Elektronik Mühendisliği

Atmosferik Gaz Brülörleri Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Atmosferik gaz brülörleri brülörler sınıfında yer alan havayı yanma odasına tabi tutarak almaktadır. İşlevsel olarak çalışması için yakma hücresi, yanma havası ve baca ile uyumlu olması gereklidir. Atmosferik gaz brülörleri belirli bir kapasitede kullanılır. Atmosferik gaz brülörlerinin ısın kapasitesi maksimum 300.000 Kcal/ He kadardır. Tek yakıt çeşidi kullanılan brülörlerdendir.

Atmosferik gaz brülörleri basınçlı doğal gazı yüksek hızla püskürtmeyi sağlarlar. Sıkça birçok alanda karşılaşılan brülörlerdir. Bir fan yardımı ile değil de doğal ortam havası ile yakma havasını sağlarlar. Birçok avantajından dolayı genellikle atmosferik gaz brülörleri kullanılır. Genellikle brülör değişimlerinde birçok kişi atmosferik gaz brülörlerini kullanmaya karar vermiştir.

Atmosferik Gaz Brülörlerinin Özellikleri

Brülörler arasında en avantajlı olan brülörlerinden biride atmosferik gaz brülörleri olarak gösterilir. Sayısız özelliği bulunan bu brülörlerin en büyük özelliği sessiz olmasıdır. Doğal hava ortamı ile çalıştığından dolayı ses oranı çok düşüktür. Bunun yanı sıra atmosferik gaz brülörleri fan ile çalışmadığından dolayı minimum elektrik enerjisi tüketerek düşük maliyetlidir. Titreşimsiz çalışan bu brülörler çeşidi yanma sırasında yanında durulduğunda bile çok sessiz olduğu tespit edilmiştir.

Üç yollu vana, şönt pompa gibi dönüş suyu yolu kontrol aksesuarlarına ihtiyaç duyulmaz. Yoğuşma sonucunda korozyon oluşumunun önüne geçer. Düşük gaz basınçlarında dahi sorunsuz olarak çalışır. Bazı sınırları ortadan kaldırır. Bunlar; dönüş suyunun derecesi, debisi, kazan suyunun sıcaklığı gibi etmenlerdir.

Atmosferik Gaz Brülörleri Nerelerde Kullanılır?

Atmosferik Gaz Brülörleri avantajlarının çok olmasından dolayı çeşitli alanlarda sıkça karşılaşır. Apartmanların kazanları en çok tercih edilen alanlarıdır. Isı üreticilerine çok rahatlıkla monte edilebilen atmosferik gaz brülörleri her türlü ısı üreticilerine kullanılır. En büyük ısı üreticilerinden biri olan kazanlarda özelliklerinden dolayı sıkça tercih edilir.

Sessiz olması özellikle apartman kazanlarında sıkça tercih edilme nedenlerinden biridir. Toplu yaşanılan alanlarda yüksek ses basıncına sahip ısı sistemlerinde atmosferik gaz brülörleri kullanılır. Avantajlı olması kullanıcılara daha cazip gelmekte her geçen gün kullanım alanları hızla artış gösterir. Ekonomik olması yine kullanım alanlarını genişletir.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 1
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap