Çin’in Yapay Güneş projesinde rekor sıcaklık
 1. Anasayfa
 2. Enerji

Çin’in Yapay Güneş projesinde rekor sıcaklık

Çin tüm bilim dünyasını heyecanlandıran bir deneye imza attı. Yapay Güneş olarak adlandırılan temiz enerji deneyinde rekor sıcaklığa ulaşıldı. Yapay Güneş gerçeğini geçti.

Çin’in başlattığı temiz enerji deneyi “Yapay Güneş”te 70 milyon derece sıcaklığa ulaşıldı. Proje kapsamında yıldızlarda meydana gelen reaksiyonları taklit edilmeyi sağlayabilecek bir uzay teknolojisi geliştirilmeye çalışılıyor.

yapay-günes-projesi111

Yapay Güneş Gerçek Güneşten 5 Kat Fazla Sıcaklık Verdi

Uzay yarışına Rusya ve ABD’den sonra katılan Çin farkı kapatmaya çalışıyor. Bu kapsamda Yapay Güneş deneyini hayata geçiren ülke EAST projesini dünyaya tanıttı. EAST projesi kapsamında oluşturulan Yapay Güneş, gerçek güneşin 5 katından fazla sıcaklık vererek rekor kırdı. Bu gelişme ise tüm bilim dünyasını hareketlendirdi.

160 Milyon Derecede 20 Saniye Kalabildi

Çin devletinin resmi haber ajansı olan Xinhua’da deney haberi paylaşıldı. Xinhua’da yer alan haberde, Yapay Güneş olarak adlandırılan ‘Deneysel Gelişmiş Süper İletken Tokamak’ın (EAST) gerçekleştirilen deneyler sırasında 70 milyon santigrat dereceye ulaştığını duyuruldu. Öte yandan geliştirilen Yapay Güneş’in, 160 milyon derecede ise 20 saniye kalabildiği açıklandı.

Amaç Sınırsız Temiz Enerji

Habere göre EAST, Çin topraklarında faaliyet yürüten üç büyük tokamaktan birisi. Haberde yer alan deneyler ise, Çin’in Anhui eyaletinin başkenti olan Hefei’de gerçekleştiriliyor.

Aslında EAST projesi bakıldığında güneş ve diğer yıldızlarda meydana gelen reaksiyonları taklit ederek sınırsız temiz enerji oluşturabilecek bir uzay teknolojisini geliştirmeyi amaçlıyor.

Yapay Güneş Deneyi

Deneyin ardından konu ile ilgili olarak önemli bir açıklama geldi.

Çin Bilimler Akademisi (ASIPP) Plazma Fiziği Enstitüsü’nde araştırmacı olan Gong Şianzu tarafından yapılan açıklamada “Son operasyon, bir füzyon reaktörünün çalıştırılmasına yönelik sağlam bir bilimsel ve deneysel temel oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı.

EAST projesi, Güneş’te ve diğer yıldızlarda meydana gelen reaksiyonları yansıtarak neredeyse sınırsız temiz enerji sağlayabilecek bir teknoloji geliştirmeyi amaçlıyor.

Deneyler, Doğu Çin’in Anhui Eyaletinin başkenti Hefei’de yapılıyor. Program nükleer füzyon ile atom çekirdeklerini çarpıştırarak büyük miktarda enerji üretiyor.

Konvansiyonel nükleer enerjidekinin aksine, geride hiçbir tehlikeli atık ürün bırakmıyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap