Güneş enerji sistemlerinde konut tipi atağı
 1. Anasayfa
 2. Güneş Enerjisi

Güneş enerji sistemlerinde konut tipi atağı

Güneş enerji sistemlerinin konutlara takılmasında rekor sayılara ulaşıldı.

Konuyla ilgili olarak araştırma yapan Rystad Enerji, hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. Rystad Enerji’nin yaptığı araştırmaya göre, 2021 yılında konutlarda güneş enerji sistemlerinin kurulu gücü ticari güneş enerji sistemlerini geçerek rekor kırdı. Güneş enerjisi sektörü bu artı kırılma olarak kabul etti.

güneş enerji sistemlerinde konut tipi atagi

Güneş Enerji Sistemlerinin Kurulumunda Yüzde 30’luk Artış

Rystad Energy’nin 2021 yılına ilişkin hazırladığı raporun özetinde, 2021 yılında güneş enerji sistemlerinin kurulumlarında yüzde 30‘luk bir artış elde edildiği vurgulandı. Şirket tarafından yapılan analize göre, konut tipi güneş enerjisi kurulumları 2020’de 18.9 GW’dan 25.2 GW‘a yükseldi.

Ticari Güneş Enerji Sistemlerinde Düşüş

Öte yandan 2020 yılında ticari güneş enerji sistemlerinde 20.6 GW kurulu güce ulaşılmışken, 2021 yılında ise 19.9 GW’a düşerek ilk kez büyüme hızı kesildi.

Büyük Projeler Ya İptal Oldu Yada Ertelendi

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ticari güneş enerji sistemlerindeki bu düşüşün 2021 yılında yükselen maliyet dinamiklerin ve tedarik zincirindeki zorluklardan kaynaklandığı vurgulandı. Sektörde yaşanan bu sıkıntılar nedeniyle ise büyük projelerin ya iptal olmasına yada ertelenmesine sebep oldu.

Güneş Enerjisinde Panel Maliyetleri Yüzde 57 Arttı

Hazırlanan genel rapora göre, güneş enerji panel maliyetleri piyasadaki ekonomik krizler nedeniyle 2021 yılında yüzde 57 arttı. Ayrıca 2020 yılında 0,21 USD/Wp‘den satılan panellerin bu yıl 0,33$/Wp‘ye yükseldiğini bildirdi. Modül malzeme maliyet artışları, yüksek nakliye maliyetleriden kaynaklandığını belirtti.

Çiftçi Kendi Elektriğini Üretebilecek

Burdur Valiliği’ni ziyaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ali Arslantaş ile toplantı gerçekleştirdi. Burdur’da ki elektrik yatırımları ve faaliyetleri hakkında bilgi aldığını belirten Bakan Dönmez,

“Geçtiğimiz yıl dağıtım alanında yaklaşık 58-60 milyon liralık bir yatırım yapıldı. Bu yıl da 76 milyon liralık bir yatırım bütçesi söz konusu. Özellikle yeni dönemde kırsal alandaki şebeke ve trafo merkezlerinin yenilenmesi ve güç artışına ağırlık vereceğimizi de söyledik. Bir de çiftçilerimize dönük olarak şunu da ifade etmek istiyorum. Çiftçilerimizden de bu yönde talep geldi. Biz de bunu sonuna kadar destekliyoruz.

Çiftçilere Güneş Enerjisi

Çiftçilerimizin enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarından azami ölçüde yararlanmasına dönük olarak mevzuat eksikliklerimizi tamamladık. Artık bundan sonra çiftçilerimiz gerek tarlasında gerekse evinde ya da işletmesinde çatılarında güneş panellerini kurmak suretiyle elektrik enerjisi ihtiyaçlarını karşılayabilecek.” açıklamalarında bulundu.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap