Çip krizi yeni arabaları nasıl etkileyecek?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Çip krizi yeni arabaları nasıl etkileyecek?

Çip krizi pandemiden önce patlak vermiş ve yaşanan kapanmalarla birlikte zirve noktolara ulaşmıştı. Sınırların kapatılması çip üretimini ve malzemeye ulaşımı engellerken çip krizinden etkilenen firmalar yeni bir yol haritası çıkardı.

Çip krizi bütün dünyada en önemli gündem maddelerinden birisi. Milyonlarca kişi yeni nesil araçları beklerken bir anda yüksek fiyatlarla ikinci el otomobil araştırmaya başladı. Öte yandan çip krizi ile birlikte otomotiv sektörü önemli bir karar aldı. Alınan karara göre yeni nesil araçlar bir süre daha eski teknoloji ile üretilecek. Çip üretimi istenen seviyeye ulaşınca yeni araçlara bu özellikli çiplerden takılacak.

cip krizi yeni arabalari nasil etkileyecek

Pandeminin En Büyük Kaybı Yüksek Teknolojili Çipler Oldu

Pandemi tüm dünyada birçok şeyin önüne geçti. Bir yandan üretim düşerken bir yandan da salgın önlemleri hayatı oldukça zorlaştırdı. Bu sürecin en büyük teknolojik kaybı ise çip krizi oldu.

Yeni Model Araçlarda Eski Teknoloji Olacak

Çip krizinin derinleşmesi ve fiyatların rekor derecede artması otomobil üreticilerini yeni kararlar almaya zorladı. Alınan karara göre yeni modellerin çoğunda son teknoloji çipler olmayacak. Bu da yeni modellerde bazı özelliklerin olmayacağına işaret.

Bazı Özellikler Araçlarda Olmayacak

Birçok otomobil sever son model çipli araçlar beklerken artık bazı özelliklerden feragat edecek. Bunlar arasında dokunmatik ekranlar, tek tuşla ayarlanabilir koltuklar ve tam iletkenlerin kullanıldığı teknolojiler bulunuyor.

Çip Krizi İçin Çıkış Yılı 2023

Birçok otomotiv firması yayınladıkları kataloglarla birlikte yeni model araçlarını eksik özellikli satışa sunmayı hedefliyor. Bu sürecin 2023 sonunu bulacağı düşünülüyor. Yani yeni nesil ve tam özellikli araçlar 2023 yılından önce piyasaya sunulmayacak. Otomotiv sektörü ise bu süre içerisinde birçok özelliği eski modelleri andıran araçları satacak.

Arabalarda Olamayacak Özellikler

Yapılan açıklamalara göre Chevrolet GMC alacak kişilerin arabalarında HD radyo veya koltuk ısıtma gibi özellikler olmayacak. Nissan ve Ford ise yeni nesil araçlarına navigasyon koymayacak. BMW ise dokunmatik ekran özelliğinden vazgeçmiş durumda.

Öte yandan yeni yeni gündeme gelen kablosuz şarj özelliği birçok araçta maalesef ki olamayacak. Bu özellik yeni araçlarda beğenilen en önemli özelliklerden birisiydi.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap