Diyarbakır’da petrol kuyusu açılacak
 1. Anasayfa
 2. Haber

Diyarbakır’da petrol kuyusu açılacak

Diyarbakır’da petrol çıkartmak için ABD’li Transatlantic Petroleum şirketi kollarını sıvadı. Şirket Bismil’de tesis kuracak.

Türkiye’nin petrol bulunan illerinden birisi olan Diyarbakır’da Transatlantic Petroleum şirketi çalışma başlattı. Bismil ilçesine yatırım yapacak olan şirket yılda 15 bin 600 ton ham petrol çıkaracak. Yaklaşık olarak 8,2 milyon TL yatırım yapacak olan şirket çıkardığı petrolü ise depolayacak.

Transatlantic Petroleum Diyarbakır’da Çalışma Başlattı

Diyarbakır’ın Bismil ilçesi zengin petrol kaynaklarının bulunduğu bir bölge. Konuyla ilgili olarak Transatlantic Petroleum şirketi bölgede petrol çıkarmak için çalışma başlattı.

Tam adı Transatlantic Petroleum Ham Petrol ve Doğal Gaz Arama ve Üretim A.Ş. olan şirket Amerikalı Transatlantic Petroleum Ltd. şirketinin Türkiye ayağı. Şirket değişik bölgelerde petrol çıkartıyor ve bu ham petrolleri petrol işleme şirketlerine satıyor. Firma Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde başlattığı fizibilite çalışmasını tamamladı. Bölgedeki petrol alanlarına 8,2 milyon TL yatırım yapacak olan şirket, ham petrol arama, çıkarma ve depolama faaliyetleri yürütecek.

Transatlantic Petroleum Ruhsatını Aldı

Bismil’de başlatılacak proje kapsamında Transatlantic Petroleum şirketi ARİ/TRS/K/M44-b2-1 ruhsat nolu alan ve ARİ/TRS/K/M45-a1-2 ruhsat nolu alanda çalışma yürütülecek.

Şirket bölgede sismik çalışmalar yapacak. Bu sismik çalışmalar sonucunda açılacak sondaj kuyuları bölgedeki petrol varlığı, petrolün özelliği ve birçok veriyi açığa çıkartacak.

Bu süreçlerin ardından şirket petrol varlıklarına ulaşmayı hedefliyor. Petrol bulunduktan sonra çıkartma ve depolama süreci başlayacak. Şirket bu sürece hızlı ulaşacağını belirtiyor.

Bölgede bulunan Yeniev – 7 ve Karagöz – 2 lokasyon bölgeleri içerisinde açılacak kuyulardan elde edilecek petrol ayrı ayrı depolama tesisleri kurularak farklı bölgelerde depolanacak. Eğer daha önce yapılan fizibilite çalışmaları ve görsel izlenimler tutarsa bölgeden yılda 15 bin 600 ton petrol çıkartılacak. Bu petroller daha sonra depolanacak.

diyarbakır'da petrol arama

Diyarbakır’da petrol çıkartan şirket Transatlantic Petroleum

Şirketin merkezi ABD’nin Teksas eyaletinde bulunuyor. 1985 yılında kurulan şirket Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faaliyet yürütüyor. Şirket Türkiye’de petrol ve doğalgaz çıkartım işi yapıyor. Transatlantic Petroleum şirketinin sahibi N. Malone Mitchell Türkiye ile ilgili olarak, “Türkiye’de gelecek görmesem 200 milyon doların üzerinde yatırım yapmazdım” ifadelerini kullanmıştı.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap