Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda gündem “Enerji”
 1. Anasayfa
 2. Haber

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda gündem “Enerji”

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) son gelişmeleri değerlendirmek için bir araya geldi. Kurulun gündemini enerji fiyatları oluşturdu.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, son zamanlarda Türkiye’de hızla artan Ham petrol, doğalgaz ve kömür fiyatlarını görüşmek için bir araya geldi.

EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU ÜYELERİ KİMLER?

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık yaparken, başkanlığında Hazine ve Maliye Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Strateji ve Bütçe Başkanı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Enerji ve Tabii Kaynaklar ve Ticaret Bakan Yardımcıları ile Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı görüşmede yer aldı.

ekonomi koordinasyon kurulu

İNGİLTERE’DE YAKIT KRİZİ NEDEN YAŞANDI?

Türkiye ve dünyada şu sıralar bir enerji arzı sorunu var. Birçok ülkede özellikle doğalgaz ve petrol fiyatları artarken ayrıca enerji kaynaklarına da ulaşım zorlaştı.

Bu kapsamda İngiltere’de benzin ve motorin kıtlığı yaşanırken tüm Avrupa genelinde doğalgaz fiyatları uçuşa geçti. Kaynakların azalması ve politik çekişmeler bu gibi sonuçları beraberinde getiriyor ve getirecek.

EKONOMİ KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISINDA NELER GÖRÜŞÜLDÜ?

EKK toplantısının ise ana maddelerini Türkiye ekonomisinde yaşanan son gelişmeler ve yapısal sorunlar oluşturdu. Toplantının gündeminin ele alındığı açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı, “Toplantıda Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyeleri tarafından

 • 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi,
 • güncel ekonomik gelişmeler,
 • küresel enerji piyasasındaki son dönem gelişmeler,
 • kamu uygulamalarında ürün ve ekonomik faaliyet sınıflandırmasının uyumlaştırılması,
 • tarımsal hasılanın artırılması konuları masaya yatırıldı.”

Toplantıda bu başlıklar kapsamında kurul üyeleri istişarelerde bulundu.

TÜRKİYE ENERJİ KRİZİ

Türkiye’de enerji neredeyse kurulduğundan beri sorun olan bir konu. Özellikle sanayi üretiminin en fazla belini büken konu enerji kaynaklarına uzaklık ve fiyatlarının rekor sevilerde olması. Konuyla ilgili olarak Türkiye birçok bölgede doğalgaz aramalarına başladı. Ancak bu kısa vadede sorunu çözeceğe benzemiyor.

Öte yandan yenilenebilir enerji kaynakları son yılların en çok yatırım yapılan enerji alanı. Güneş ve rüzgar enerjisi kaynaklarına Türkiye döviz cinsinden ödeme yapabiliyor. Ayrıca rüzgar ve güneş enerjisine yönelik teşvikler oldukça fazla. EKK toplantısının ana gündem maddesini aslında ham petrol, doğalgaz ve kömür fiyatlarındaki artış oluşturdu. Kurul bu krizin üstesinden gelebilmek için arayış içerisine girdi.

SİZİN İÇİN ÖNERİMİZ: Mühendisler İçin Kitap Önerileri – 5 Harika Kitap

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap