Elektrik mühendisleri iş bulmakta zorlanıyor!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elektrik mühendisleri iş bulmakta zorlanıyor!

Elektrik mühendisleri nin istihdamı konusunda Elektrik Mühendisleri Odası dikkat çeken bir açıklama yaptı. Oda istihdam konusuna değindi.

Elektrik mühendisi mezunu genç mühendisler istihdam konusunda zorluk çekiyor. Asgari ücret ve 10 saat mesai ile işe başlayan yeni mezun mühendisler haline şükür edecek duruma geldi. Konuyla ilgili olarak Elektrik Mühendisleri Odası’ndan (EMO) dikkat çeken bir açıklama geldi. Oda kamuya yada özel sektöre yeni mezun mühendis istihdam şartının getirilmesini istedi.

İstihdam Çağrısı

Yeni mezun mühendislerin durumu ekonomi ile paralel olarak zorlaşıyor. Bu durum ile ilgili olarak Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi, genç mezunların yaşadığı işsizlik durumu ve düşük maaş çıkmazına vurgu yaptı. Yapılan açıklamada “Başta kamu kuruluşları olmak üzere, kamu hizmeti yapan özelleştirilmiş kurumlar ve mühendis çalışan sayısı yüksek şirketlere yönelik yeni mezun mühendis istihdamı zorunlu hale getirilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

elektrik mühendisleri

5 Yıllık Süreçte Mezun Sayısı Yüzde 38 Arttı

Yeni mezun mühendislerin işsizlik sorununa dikkat çeken EMO İzmir Şubesi, mezun sayıları istatistiklerine vurgu yaptı. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Oda, “EMO üyelerinin çalışma alanları kapsamına giren “Elektrik ve Enerji” ile “Elektronik ve Otomasyon” eğitim-öğretim alanlarındaki toplam mühendis mezun sayısı bu yıl 23 bini aşmıştır. Beş yıl öncesine göre; yıllık mezun sayısında yüzde 38’i bulan bir artış yaşanmıştır” bölümüne dikkat çekti.

Yüzde 36,3’ü İşsiz

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin ve üniversitelerden mezun olan genç mühendis sayısının fazla olduğunu belirten şube yaptıkları ankete atıf yaparak şu ifadeleri kullandı,

“EMO üyeleri arasında genel işsizlik oranının yüzde 31,2 düzeyinde olduğu, son 5 yıldaki mezunlara bakıldığında ise oranın yüzde 36,3’e çıktığı belirlenmişti. Yani 2020 yılında 10 genç mühendisten yaklaşık 4’ü iş arıyor. Her 10 işsiz genç mühendisten beşi 1 yıldan az, dördü 1 yıldan fazla, biri ise 2 yıldan fazla zamandır işsiz.”

İstihdam Olanakları Artırılmalı

Devletin yeni mezun mühendislere ve daha mezun olmamış öğrencilere yönelik istihdam ortamı arttırması gerektiğini belirten Oda, “Mezuniyet öncesi staj olanakları artırılmalıdır. Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu hizmeti yapan özelleştirilmiş kurumlar ve mühendis sayısı belli bir sayıya ulaşmış şirketlerin bünyelerinde her yıl zorunlu olarak bir sayıda stajyer bulundurulması sağlanmalıdır.

Bu stajyerlerin SGK primleri ve maaşları devlet tarafından yatırılmalıdır. Kamu kuruluşları, kamu hizmeti yapan özelleştirilmiş kurumlar ile mühendis çalışan sayısı yüksek şirketlere yeni mezun mühendis istihdamı zorunlu hale getirilmelidir” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 2
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap