Elektrik zamlarından elektrikli araç sahipleri de etkilendi
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elektrik zamlarından elektrikli araç sahipleri de etkilendi

5/5 - (1 Oy)

Yeni yılla birlikte gelen rekor zamlar herkesi etkiledi. Elektriğe yapılan yüzde 25’lik zammın ardından elektrikli araç sahiplerinin ödediği ücrete de rekor zam geldi.

Türkiye 2022’yi rekor zamlarla karşıladı. Kurdaki yukarı yönlü artış tüm alanlarda zam olarak karşılık buldu. Bu zamlardan vatandaşı en çok etkileyenler ise elektrik ve doğalgaza yapılan artışlar oldu.

elektrik zamlarindan elektrikli arac sapihleri de etkilendi2

Elektrik ücretlerinde yaşanan artış ile birlikte elektrikli araçların şarj etme maliyeti de arttı. Ancak bu oran elektrikli araç sahiplerini isyan ettirecek bir artışla gerçekleşti.

Alınan kararın ardından yüzde 130’a kadar yapılan zamlar elektrikli araç sahiplerini kızdırdı.

Elektrikli Araç Şarj Ücretine Zam

Türkiye kurda yaşanan yukarı yönlü artış ile zor günler geçiriyor. Her sektörde yaşanan zamlar 2022 yılının 2021’den daha zorlu olacağını gösteriyor. Konuyla ilgili olarak akaryakıtta yaşanan zamlara elektrikli araç şarj zammı da eklendi.

Yüzde 130 Zam

Konuyla ilgili olarak elektrikli araç şarj hizmeti veren kuruluşlar, devlet tarafından yapılan elektrik zammından sonra şarj etme tarifelerine zam yaptı. Yapılan zamların yüzde 130’a kadar çıktığı görünmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, önceki tarifeye göre 101,50 TL‘ye şarj olan bir aracın yeni tarifeye göre 348,1 TL şarj olduğu görüldü.

Türkiye’de Elektrikli Araç Fiyatları Rekor Kırıyor

Türkiye’de elektrikli araç almak çok zor. ÖTV ve vergilerden kaynaklı elektrikli araç ücretlerinin çok fazla olması ve bu nedenle satışların hızının oldukça düşmesine şimdide şarj etme maliyetlerinden dolayı elektrik araç satışının iyice düşmesi eklendi. Bu durumlar elektrikli araç sahiplerini oldukça kızdırıyor.

Elektrikli Araç Fiyatları Elektrikli Araç Sektörünü de Daraltıyor

Eğer Türkiye’de elektrikli araç fiyatları uygun olsa ve ciddi bir satış eğilimine girilse elektrikli araçlara yönelik yol ve altyapı düzeneği daha hızlı yapılacak. Şarj istasyonlarının sayısı tüm Türkiye’de artacak. Ancak fiyatından dolayı alınamayan elektrikli araçlar sektörü de daraltıyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap