Elektrikli araç batarya fabrikası için geri sayım başladı!
 1. Anasayfa
 2. Haber

Elektrikli araç batarya fabrikası için geri sayım başladı!

Elektrikli araç batarya fabrikası için geri sayım başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tarafından yapılan açıklamaya göre, elektrikli araçlara batarya üretecek yerli elektrikli araç batarya fabrikası kuruluş çalışmaları başladı.

elektrikli arac batarya fabrikasi icin geri sayim basladı

Elektrikli araçların en önemli sorunlarından birisi batarya konusu. Piyasada bulunan birçok elektrikli aracın bataryası yarım saat ve üzerinde doluyor. Öte yandan bu doluluk oranı sanıldığı kadar uzun gitmiyor. Konuyla ilgili olarak birçok firma Elektrikli araç batarya fabrikası kurarak çalışmalara başladı.

Yerli Elektrikli Araç Batarya Fabrikası

Konuyla ilgili olarak konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilk yerli elektrikli araç batarya fabrikası kuruluş çalışmalarının da başladığını duyurdu.

Çinli Farasis İle TOGG ortak olacak

Türkiye’nin elektrikli araç batarya fabrikası Çinli enerji şirketi Farasis ve TOGG’un ortak girişimi (SIRO) ile hayata geçirilecek. Fabrika TOGG fabrikası gibi Bursa Gemlik ilçesinde yer alacak. Fabrika ilk başlarda 15 gigavat saatlik batarya hücresi ve model üretimi yapacak. Daha sonra piyasaya göre kapasite artırılacak.

Hızlı Şarj Ve Uzun Kilometre Konusu

Öte yandan fabrikada batarya geliştirme çalışmaları da yapılacak. Piyasadaki elektrikli araçların daha altı zamanda şarj konusu ve dolu batarya ile en uzun kilometre konusu fabrikanın öncelikleri arasında olacak.

SIRO Nedir?

TOGG ve Farasis’in ortak kuracağı şirketin ismi SIRO olacak. SİRO, Doğu ve Batı’yı birbirine bağlayan ve medeniyetlerin gelişmesinde önemli rol oynayan tarihi İpek Yolu’nun İngilizcesi olan Silk Road’un kısaltılması olarak biliniyor. Şirketin tam adı ise Siro Silkroad Temiz Enerji Depolama Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ.

2 Bin 200 Kişilik İstihdam Alanı Oluşturulacak

Siro Silkroad Temiz Enerji Depolama Teknolojileri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Bursa’nın Gemlik ilçesinde gerçekleştireceği batarya hücresi ve modül üretim tesisi yapımına proje bazlı devlet yardımı verilmesini kapsayan karara yer veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı açıklamada: “Türkiye’nin ilk otomobil batarya fabrikası kuruluyor. 2 milyon araç üretme kapasitesine sahip 30 milyar dolardan fazla ihracat yapabilen otomotiv endüstrimiz için dev bir adım. TOGG ve Farasis ortaklığında Siro, 15 gigavat saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak” ifadelerini kullandı. Öte yandan fabrikanın 2 bin 200 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap