TOGG’un Elektrikli Şarj İstasyonları için kritik açıklama!
 1. Anasayfa
 2. Haber

TOGG’un Elektrikli Şarj İstasyonları için kritik açıklama!

TOGG için geri sayım başladı. 2022 yılının sonunda seri üretime geçilecek olan yerli otomobilin merakla beklenen şarj istasyonları hakkında önemli bir açıklama yapıldı.

TOGG’un merakla beklenen “Elektrikli Şarj İstasyonları” hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamada bulundu. Bakan Varank, elektrikli araçların şarj üniteleri ve istasyonlarıyla ilgili iki farklı standardın belirlendiğini belirtti.

Bakan Varank yerli otomobil için başlatılan elektrikli şarj istasyonları çalışması hakkında gerekli standartların Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından oluşturulduğunu belirtti.

togg’un-elektrikli-sarj-i̇stasyonlari
togg’un elektrikli şarj istasyonları

TOGG’un Elektrikli Şarj İstasyonları

Oluşturulan standartlara ise “Elektrikli Araç Şarj Üniteleri ve İstasyonları-Kurulum ve Güvenlik Gerekleri Standardı” ismi verildi.

TSE tarafından oluşturulan “Elektrikli Araç Şarj Üniteleri ve İstasyonları-Kurulum ve Güvenlik Gerekleri Standardı”nda şarj istasyonlarının kurulum şekli, elektriksel şartları, şarj ünitelerinin konulacağı yer ve bölgenin şarları gibi maddeler ele alındı.

Öte yandan standartta şarj yöntemi, ünite montajı ve kullanım detayları yer aldı.

TOGG’un Elektrikli Şarj İstasyonları hakkında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Yapılan açıklamada gereken alt yapı çalışmalarının bakanlık tarafından gerçekleştirildiği duyuruldu.

Türkiye şuan elektrikli araçların kullanımı için uygun bir ülke değil.  Elektrik alt yapısının elden geçmesi ve yenilenmesi gerekiyor. Bu nedenle TOGG’un ayaklarından birisini de enerji tüketimi oluşturuyor.

10 Yıl İçerisinde Türkiye’de 2 Milyon Elektrikli Araç Yollarda Olacak

Tüm dünyada hızla büyüyen bir elektrikli araç piyasası var. Bu piyasanın da etkisi ile Türkiye’de 2030 yılına kadar TOGG da dahil 2 milyondan fazla elektrikli aracın yollara çıkacağı ön görülüyor.

Bu öngörüye binaen Türkiye’de vatandaşların kullanımına açık 250 binden fazla Elektrikli Araç Şarj İstasyonunun hazır olması lazım. Doğru orantılı olarak her sene Elektrikli Araç Şarj Ünitelerinin sayısı artacak.

Şarj İstasyonu İçin Ana Başlıklar

TSE tarafından oluşturulan ve yayınlanan Elektrikli Araç Şarj Üniteleri ve İstasyonları-Kurulum ve Güvenlik Gerekleri Standardı bazı ana başlıkları kapsıyor.

Bu başlıklar arasında şarj sistemlerinin elektrik tesis tasarımı, montajı, kurulumu, doğrulanması ve güvenlik gereksinimleri yer alıyor. Bu başlıklara ek olarak şarj metotları ve istasyonun konum seçimi de standartlara eklendi.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap