Türkiye’de kaç tane güneş enerjisi santrali var?
 1. Anasayfa
 2. Güneş Enerjisi

Türkiye’de kaç tane güneş enerjisi santrali var?

5/5 - (1 Oy)

Türkiye’de elektrik üretimi ev ve iş yeri gibi alanlarda yavaş yavaş kaymaya başladı. Birçok kişi verilen desteklerle birlikte küçük ölçekli elektrik üretimi tesisleri kurdu ve kurmaya da devam ediyor.

Çıkan yasalarla birlikte iş yeri ve ev gibi alanlarda elektrik üretimi hızlandı. Buralarda üretilen elektrik ev ve iş yerlerinde kullanılabiliyor. Öte yandan buralarda üretilen elektrik üretimi ev veya iş yerinin kullanımından fazla ise bu elektriği satabiliyorsunuz.

Bu nedenle kurulan küçük ölçekli elektrik üretim tesislerinden elektrik ihtiyacını karşılayan da var satan da…

türkiye’de kac tane günes enerjisi santrali var2

7 Bin 750 Megavat Elektrik

Yapılan son açıklamalara göre Türkiye’de lisanssız olarak kurulan ve işletilen küçük ölçekli güneş santrali sayısı 8265’e ulaştı. Bu santrallerden elde edilen kurulu güç ise 7 bin 750 megavata yükseldi.

Türkiye Son Yıllarda GES Gücünü En Hızlı Artıran 9’ncu Ülke

Türkiye dünya sıralamasında 2014 yılı baz alındığında Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulu gücünü en fazla yükselten 9’ncu ülke oldu. Türkiye Avrupa’da ise yapılan ataklarla birlikte üçüncü sıraya yükseldi. güneş enerjisi santrali

Elektrik Enerjisi Üretimi İçin Şehir Merkezleri Tercih Edilmedi

Türkiye özeli göz önüne alındığında güneş enerji sistemleri en çok şehir merkezleri dışındaki alanlardan kuruldu. Şehir merkezleri kırsal kesimlere göre daha az tercih edildi.

Evinin Tüm Elektrik İhtiyacını Güneşten Karşılıyor

Aydın’da oturan Ergün Evren, evinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını, evinin çatısına kurdurduğu güneş enerji sisteminden karşılıyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Evren sistemin 100 bin TL’ye mal olduğunu belirtti. Ancak üretim ve tüketim verilerine bakıldığında sistemin 5 veya 5,5 yıl içerisinde kendisini amorti ettiğini belirten Evren ciddi bir tasarruf sağladığını belirtti.

Elektrikli Araç Sahipleri Güneş Enerjisine Yöneldi

Elektrikli araç sahipleri son yıllarda güneş enerji sistemlerine yöneldi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Girişimci Enis Fakıoğlu, “İlk adımımız garajı kaplayıp 3 kilowatlık bir güneş enerji sistemi kurmak oldu. Bu normal bir dairenin bütün elektrik tüketimini karşılar. Bir de elektrikli araç kullanıyoruz. 60 km’lik menzili buradaki güneş enerjisi sistemi karşılayabiliyor” ifadelerini kullandı. güneş enerjisi santrali

Güneş Enerjisi Sistemi Maliyetini Kaç Yılda Karşılıyor

Güneş enerji sistemi kuran kişiler oluşan elektrik üretimin fazlasını satabiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Firma Yetkilisi Muammer Kabaçam “Şu sıralar bir eve kurulacak 10 kilovatlık tesisin maliyeti 130 bin lira civarında. Tüketimden fazla bir üretim söz konusu ise elektrik şebekesine veriliyor. Elektrik şebekesine verilen kısım, tesis sahibine alacak olarak kaydediliyor ve ay sonunda mahsuplaşmaya gidiliyor” ifadelerini kullandı. Öte yandan güneş enerji sistemleri, 5-7 yıl arasında maliyetini karşılıyor. Bu küçük santraller 25 çalışabiliyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap