Kazakistan Bitcoin madenciliği için nükleer santral kuruyor
 1. Anasayfa
 2. Haber

Kazakistan Bitcoin madenciliği için nükleer santral kuruyor

4/5 - (1 Oy)

Kazakistan Bitcoin madenciliğine ilişkin kritik bir açıklama yaptı. Çin’in Bitcoin’i yasaklamasının ardından ülkedeki Bitcoin yatırımcıları Kazakistan’a taşınmıştı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkedeki Bitcoin madenciliğine ilişkin nükleer santral kurma hazırlıklarında olduklarını belirtti.

kazakistan bitcoin2

KAZAKİSTAN BİTCOİN

Çin flaş bir kararla ülkesindeki Bitcoin ve sanal paralar madenciliğini yasaklamış ve bu durum karşısında Bitcoin ve sanal para madenciliği yapan kişiler sistemlerini Kazakistan’a taşımıştı. Bu durum ise Kazakistan’a ekstra bir maddi gelir getirirken ülkenin enerji ihtiyacını arttırmıştı.

Bu sürecin ardından Kazakistan’dan sanal para madenciliği yapan kişileri heyecanlandıran bir açıklama geldi.

BTC Madenciliğine Özel Nükleer Santral

Tüm dünyadaki sanal para madencilerine seslenen Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, BTC madenciliğine özel nükleer santral kurma hazırlıklarında olduklarını belirtti.

Bomba haberi tüm dünyanın yakından takip ettiği ekonomi gazetesi Nikkei Asia duyurdu. Habere göre eğer ülkeye olan madencilik talebi artarsa hükümet özel bir nükleer santral kurulabilir.

Kazakistan Dünyaya Örnek Oldu

Dünyanın önde gelen ekonomi gazetelerinden Nikkei Asia’da yer alan bir habere göre Kazakistan Bitcoin madenciliği için özel bir nükleer santral kurulabilir. Daha önce hiçbir ülkeden böyle bir açıklama yapılmazken Kazakistan’ın bu konuda örnek olduğu belirtilen haberde Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev’in açıklamalarına yer verildi.

Tokayev, aldıkların kararın tepki toplayabileceğini belirtirken sanal para madenciliğinin Asya’da önemli bir değer olduğunu belirtti. Bu yükselişten pay almak istediklerini belirten Kazakistan Cumhurbaşkanı eğer talep artışı yaşanırsa sadece BTC üretimine özel bir nükleer santral kurmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

BTC’nin Yüzde 18’i Kazakistan’da üretiliyor

Kazakistan Uranyum zengini bir ülke olarak biliniyor. Tek nükleer santralini 1999’da kapatan Kazakistan dünyadaki uranyumun da yüzde 41’ine sahip. Dağılan Sovyetler Birliği’nde nükleer deneylerin yapıldığı Kazakistan’da halk nükleer enerjiye tepki göstermiş ve nükleer santral 1999’da kapatılmıştı.

BTC’nin yüzde 18’i Kazakistan’da üretiliyor. Son aylarda BTC üretimini 4 katına çıkartan ülke ABD’den sonra en çok BTC üreten ikinci ülke konumunda. Türkiye ise kripto kara konusunda çekimserliğini koruyor. Madenciliğin esaslarını belirleyen Türkiye, kripto para madenciliği konusunda şu anlık bir yasa çıkarmış değil.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap