Koronavirüs Testi Çeşitleri

Koronavirüs Test Çeşitleri

Bir önceki yazımızda koronavirüs çalışmalarında genetik ve biyomühendisliğin öneminden bahsetmiştik. Genetik ve biyomühendislik alt yapısına sahip birisi koronavirüs teşhisinde kullanılan test kitleri çalışmalarında bulunabileceğini söylemiştik. Bu hafta ise bu test kitlerin detayından bahsedeceğiz.

Koronavirüsü (COVID-19) özellikle solunum yolu enfeksiyonuna sebep olduğu gibi bazı hastalarda böbrek yetmezliği veya ölüm gibi sonuçlarla gerçekleşen bir hastalık haline gelmiştir. Koronavirüs ile mücadelede her hastalıkta olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. En çok karşılaşılan belirtiler arasında ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı yer alıyor. Eğer kişi bu belirtilerden bazılarını kendinde fark ederse, test yapılarak kolayca teşhis edilebilir¹.  

Koronavirüs hakkında elde edilen bilgiler arttıkça yeni test kitleri üretiliyor. Öyle ki şuan mobil destekli evimizde 15 dakika yapabileceğimiz pratik test kitleri bile satışta. Peki şu anda piyasada kaç çeşit koronavirüs testi var ? Ne kadar güvenilir ? Avantaj ve dezavantajları neler ?

Koronavirüs testlerini PCR (Polimeraz zincir reaksiyonu=Polymerase Chain Reaction) testi ve hızlı tanı testi olarak ikiye ayırabiliriz ².

1. PCR Testi

PCR testi için kişinin geniz ve burundan örnek alınır. Buradaki amaç alınan örnekte viral RNA nın olup olmadığı tespit edilmesidir. Eğer kişide viral RNA varsa, test sonucu pozitif çıkar, yani kişi koronavirüse yakalanmıştır. 

PCR Testi avantaj ve dezavantajları

 • PCR testi güvenilirliği en yüksek olan testtir.
 • Laboratuvarda yapıldığı için uzman ve personele ihtiyaç vardır.
 • Diğer testlere göre daha maliyetlidir.
 • Sonuç verme süresi daha uzundur.

2. Hızlı Tanı Testleri

Hızlı tanı testlerinin güvenirliği daha az olduğu için daha çok tarama testi olarak yapılır. Eğer kişi pozitif çıkarsa, tekrardan PCR testine tabi tutulur. Hızlı tanı testlerinde bakılmak istenen amaca göre kendi içinde ikiye ayrılır.

2.1. Antijen Hızlı Tanı Testi:

Antijen testinin amacı kişide virüs tespitinin yapılmasıdır. PCR testinde olduğu gibi geniz ve burundan örnek alınır fakat bu örneklerden viral antijenin olup olmadığı tespit edilir.

2.2. Antikor Hızlı Tanı Testi:

Antikor testi, kişide koronavirüs antikorunun varlığını tespit eder. Kısaca, antikör testi kişinin daha önceden koronavirüse yakalanıp yakalanmadığını gösteren testtir. PCR ve antijen testlerinden farklı olarak, kandan örnek alınır. 

Hızlı Tanı Testlerinin Avantaj ve Dezavantajları

 • PCR testine göre güvenirliği daha az.
 • Laboratuvara ihtiyaç duyulmadan sonuç alınır.
 • Kısa sürede sonuç verir.

koronavirüs test kiti prosedürleri

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap