Metaverse teknolojinin geleceği olabilir mi?
 1. Anasayfa
 2. Haber

Metaverse teknolojinin geleceği olabilir mi?

Metaverse bir oyun mu yoksa eğlence alanı mı veya gelecek teknolojisinin ayak sesleri mi?

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg şirketin ismini Metaverse olarak değiştirdiğini açıkladı. Bu değişikliğin ardından tüm gözler bir anda şirkete çevrildi. Konuyla ilgili olarak STANDBY ME Ajans Başkanı ve Metaverse Derneği Kurucu Üyesi Can Yurdakul açıklamalarda bulundu.

metaverse
metaverse

Üç Boyutlu Teknoloji: Metaverse

Metaverse’ün tüm dünyada bir numaralı teknoloji haberi haline geldiğini belirten Yurdakul, Metaverse en basit haliyle izlediğimiz değil, içerisindeki evrenlerin hepsinde fiziksel yani üç boyutlu olarak yer alabildiğimiz bir teknoloji. Tıpkı internette farklı farklı siteler ya da sosyal medyada farklı farklı hesapları gezdiğimiz gibi, içerisinde yer alan bütün evrenlere üç boyutlu olarak dahil olabildiğimiz bir bilişim evreni. Bu özelliği sayesinde, internetin yeni ve oldukça gelişmiş alternatifi olarak görülüyor. Çünkü gerçek hayatta fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz iş, eğitim, eğlence, alışveriş deneyimlerini VR/AR gözlük gibi cihazlarla dijital olarak sıra dışı bir şekilde deneyimlememizi sağlıyor.”

Hayatın Merkezi Olmaya Aday!

Tüm dünyada yapılan araştırmalarda Metaverse’ün teknolojinin geleceği olarak görüldüğünü belirten Can Yurdakul, şu ifadeleri kullandı, “Aynı araştırmaya katılan insanların hayatlarının farklı alanlarında teknoloji ve bilişimle ilişkisi sorulduğunda sosyal hayatlarının yüzde 64’ünün teknoloji ve bilişime bağlı olduğunu, yüzde 61’inin geçim kaynağının teknoloji ve bilişim altyapılarına bağlı olduğu, yüzde 56’sının yaratıcılığının yine bilişim ve teknoloji odaklı olduğu, yüzde 52’sinin de mutluluğunun teknolojiye bağlı olduğu ortaya çıktı. Binlerce şirket metaverse yatırımı yapmaya başladı. Son dönemde Çin’de metaverse projesi tescili alan 1.300 marka olurken Nike, Adidas, Gucci, H&M, Wallmart gibi moda ve perakende devleri de metaverse yatırımlarını ve projelerini açıklamaya başladı. Popülerliği, popülasyonu ve yatırım ağı sıra dışı şekilde genişleyen metaverse yakında hayatımızın merkezinde olacak gibi görünüyor.”

Türkiye İlk 5 Arasında

“Metaverse bir oyun ya da eğlence sahası olmaktan öte, yeni bir keşif ve dönüşüm imkanıdır. Bu haberi iki boyutlu bir ekranda izlemek ya da bir gazetede okumak yerine, haberle ilgili tüm bilgileri, tabloları, fotoğrafları, videoları sanki haberin içerisindeymişsiniz gibi istediğiniz formda tüketebileceksiniz. Türkiye, blockchain teknolojilerine adaptasyonda da dünyada ilk 5 ülke arasında yer alıyor. Bu teknoloji ve girişimin ülkemizden çıkışı ve bu dönemdeki yoğun ilgi hiç de tesadüfi değil” dedi.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap