Mühendislik Asgari Ücreti 2022
5/5 - (1 Oy)

2022 yılı Ocak ayına yaklaştıkça asgari ücret konusundaki haberler, beklentiler ve söylentiler de artmaya devam etmektedir. 2022 mühendis maaşları ve diğer maaşlar için Net ve brüt asgari ücretin ne kadar olacağıyla ilgili görüşmeler devam ederken halk da yine bu görüşmelerden çıkacak olan haberi sabırsızlıkla beklemekte, özellikle de bazı meslek kollarındaki kişiler kendi meslek kollarındaki asgari ücreti daha da çok merak etmektedir. Mühendislik asgari ücreti 2022 yılında ne kadar olur gibi sorular da fazlasıyla sorulmaktadır. Branş fark etmeksizin mühendislik dalındaki asgari ücretin ne kadar olacağı da yine gündem maddeleri arasında yer almaktadır.

Teknoloji ve inovasyona yön veren, ülkemiz için üretimin mihenk taşlarından biri haline gelen mühendislik dalında görev yapan mühendislerin de yine gözü kulağı asgari ücret haberinde. Geçtiğimiz yıl 5750 TL brüt olarak belirlenen mühendislik asgari ücreti 2022 brüt maaşları için bu yıl yapılan anketlerde beklenti mühendislik asgari ücret 2022 net 6500 TL yönünde. Günümüz ekonomisinde geçinmenin daha kolay ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla anketlerde yüksek oranda 6500 TL net ücretin ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Mühendislik Asgari Ücreti 2021 Brüt Belirlendi!

2022 Mühendis Asgari Ücret

2022 mühendis asgari ücret konusu günden güne daha fazla sorulmakta, araştırılmakta ve anketlere de konu olmaktadır. Günümüzde özel sektör ve devlet kurumları baz alındığında binlerce mühendisin aktif olarak çalıştığı da bilinmektedir. Bilgisayar, yazılım mühendisi, elektrik elektronik mühendisi, makine mühendisi, inşaat mühendisi, gıda mühendisi, petrol mühendisi ve bunun gibi daha birçok mühendislik dalındaki kişiler asgari ücret konusunda yaptırımlar ve güncellemeler beklemektedir.

Asgari Mühendis Maaşı 2022

Günümüzde yüzlerce özel şirket olup bu şirketlerin büyük bir çoğunluğu bünyesinde mühendis çalıştırmaktadır. Bu şirketlerin, Mühendis ve Mimar Odaları Birliği tarafından belirlenecek olan asgari mühendis maaşını dikkate alarak 2022 yılında mühendis asgari ücret zorunluluğu kapsamında maaş düzenlemelerini gerçekleştirmelidir. Geçtiğimiz dönemde 5750 TL olarak belirlenen asgari mühendislik brüt ücreti bu yıl üzerine koyarak artacaktır. 6500 TL ile 7000 TL arasında olması beklenen asgari mühendis maaşı 2022 ücretinin ne olacağı da yine mühendisler ve mühendis adayları tarafından çok fazla merak edilmektedir.

Makine Mühendisi Asgari Ücreti 2022

Üretim anlamında önemli bir faktöre sahip olan makine mühendislerinin kendi bünyelerindeki iş yükü oldukça fazla olup yeni projelerde görev alma zorunlulukları ve sorumlulukları da gün geçtikçe artmaktadır. Devlet bünyesinde veya özel şirketler bünyesinde görevlerini yerine getiren makine mühendisleri mekanik sistemlerin tasarım, imalat, analiz ve bakım için matematik ve fizik ilkelerini benimsemiş kişilerdir. Tüm bu bilim dallarını bir arada tutarak ve hepsinden yararlanarak ortaya büyük, devasa ürünler çıkarmak, çıkarılması gereken ürünlerin tasarımını gerçekleştirmek gibi çeşitli birçok görevlerden de sorumlu olan kişilerdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Makine Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama

Makine mühendisi asgari ücreti 2022 yılında yine genel mühendislik dalında belirlenecek olan mühendislik asgari ücreti kapsamında değerlendirilecek olup bu bağlamda özel şirketler kendi insiyatiflerinde mühendislerinin maaşlarını daha yukarı da çekebilecektir.

İnşaat Mühendisi Asgari Ücreti 2022

Yol, bina, tünel, baraj, havalimanı, arıtma sistemleri, köprü ve daha birçok yapının faaliyetinde aktif rol alan mühendisler inşaat mühendisleridir. Yaptıkları tasarım ve çizdikleri projeye göre şekillendirecekleri bu gibi yapılar ilgili bölgelerin yaşam koşullarını daha da iyileştirecek olup insanların memnun olmalarını da sağlayacaktır. Çeşitli projelerde görevler yaparak birçok sorumluluğu üstlenmekte olan inşaat mühendislerinin de yine en çok merak ettiği konulardan biri inşaat mühendisi asgari ücreti 2022 yılında ne kadar olacağıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnşaat Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama

Mühendislik asgari ücreti şeklinde belirlenecek olan net ve brüt miktarlara yaklaşık değerde olması beklenen inşaat mühendisi asgari ücreti ile birlikte inşaat mühendisleri sorularına yanıt arayabileceklerdir. Diğer mühendislik dallarında olduğu gibi inşaat mühendisleri de yine devlet ve özel şirketlerde aktif faaliyet alan kişilerdir. Özellikle de şirketlerin kendi bütçeleri, vizyonları, marka değerleri ve çeşitli kriterlere bağlı olarak uygulayacağı yöntemler ile birlikte mühendislerinin maaş skalalarını belirledikleri de bilinmektedir.

Bilgisayar Mühendisi Asgari Ücreti 2022

Teknoloji sektörünün en büyük dinamizmlerinden biri haline gelen ve bu yönde çalışmalarını sürdürerek ülke dinamiklerine, şirketlerin dinamiklerine değer katan bilgisayar ve yazılım mühendislerinin de yine en merak ettiği konulardan biri 2022 yılı mühendislik asgari ücretidir. Bilgisayar mühendisi asgari ücreti 2022 yılında yine ortak olarak belirlenecek olan mühendis asgari ücreti paralelinde olacaktır. Bilgisayar mühendisleri kendi içerisinde kıdemlerine göre gruplandırılmaktadır. Junior, Mid-Level ve Senior Developer olarak nitelendirilen bilgisayar mühendisleri de yine alacakları ücretin kıdemlerine göre değişiklik göstereceğinin farkındadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayar Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama

Bu bağlamda devlet kurumlarında görev yapan bilgisayar mühendisleri ve özel şirketlerde aktif rol alan bilgisayar mühendisleri belirlenecek olan asgari mühendis maaşına göre ve kendi kıdemlerine göre maaşlarında düzenlemeye gidilecektir. Ortalama brüt 6000 ile 7000 TL arasında olması gereken mühendislik asgari ücretinde bilgisayar mühendislerinin de bu kapsamda paralel olarak değerlendirilmesi beklenmektedir.

Elektrik Elektronik Mühendisi Asgari Ücreti 2022

Mühendislik alanında en önemli branşlardan biri olan elektrik elektronik alanında da yine aktif olarak çalışan mühendislerin elektrik elektronik mühendisi asgari ücreti 2022 için araştırmaları ve merakları artmaktadır. Diğer mühendislik dallarında olduğu gibi elektrik elektronik mühendisliğinde de devlet ve özel şirket bazlı çalışmalar mevcuttur. Binlerce elektrik elektronik mühendisi açıklanacak olan yeni mühendislik asgari ücrete paralel maaş alacakları da yine tahminler arasındadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Elektrik Elektronik Mühendisliği Taban Puanları 2021 Sıralama

Genel olarak değerlendirildiğinde önümüzdeki günlerde açıklanacak olan normal asgari ücrete paralel TMMOB tarafından da yine mühendisler için asgari ücret açıklaması beklenmektedir. Bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, gıda mühendisliği, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği ve diğer mühendislikler yeni açıklanacak olan asgari mühendis ücretlerini beklemektedir. Yeni mezun, orta seviye ve daha kıdemli olmak üzere kendi içerisinde ayrıştırılan mühendisler için belirlenecek olan yeni dönem maaşlarında bu kriter de yine firmalar tarafından göz önünde bulundurulacaktır.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap