Nike metaverse şirketini satın aldı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Nike metaverse şirketini satın aldı

Nike metaverse alemine yatırım yapan ilk şirketlerden birisi oldu. Facebook’un duyurduğu metaverse alemine yönelik şirketler harekete geçti. Nike NFT olarak ayakkabı üretimi yapan bir şirketi satın aldığını duyurdu.

Spor ayakkabı ve spor giyim üretimi yapan Nike, sanal evrene ilk adımını attı. Nike’tan dikkat çeken bir alım gerçekleşti.

rtfkt studios
rtfkt studios

RTFKT Studios Satıldı

Nike, RTFKT Studios adında bir şirketi satın aldığını duyurdu. Satım alım fiyatı ise Nike tarafından açıklanmadı. Öte yandan RTFKT Studios geçtiğimiz mayıs ayında 8 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını duyurdu. Satın alma ile birlikte şirketin değeri artarak 33.3 milyon dolara yükseldi.

RTFKT Studios’un asıl faayiyet alanı sanal evren (Metaverse) için ayakkabı tasarımı yapmak. Tasarlanan ayakkabılar ise non-Fungible Token (NFT) olarak satılıyor.

Nike’ın bu alımla birlikte sanal evrene ilişkin planları olduğu ortaya çıktı. Ve Nike ilk yatırımını gerçekleştirmiş oldu. Nike metaverse

Gerçek Ayakkabı Ve Sanal

Geçtiğimiz günlerde RTFKT Studios, FEWOCiOUS adındaki genç bir sanatçının eserlerini satışa çıkarmıştı.

Gerçek ayakkabılarla sanalları birleştiren bu tasarımlardan 600 tanesi altı dakikadan kısa bir sürede satılmıştı. Şirket bu satışlardan 3.1 milyon dolar gelir elde etmişti.

NFT Nedir?

Dijital sanat veya dijital koleksiyon olarak tanımlanan değiştirilemez Token (NFT), bir resim, bir tweet, bir tablo, bir anı, bir resim, bir gif veya resimli bir kart olabilir. NFT bu nesneleri temsil edebilir. Nike metaverse

Metaverse Nedir?

Sanal evren olarak da çevirebileceğimiz “Metaverse” kalıbı internet üzerinden bağlanabilecek bir dünya olarak karşımıza çıkıyor. Metaverse sanal gerçeklik teknolojisi ile birleştiğinde filmlerde gördüğümüz dünyalar gibi her türlü aktivitenin yapılabileceği bir yer olacak.

Metaverse kavramı ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 tarihli bilim kurgu romanı olan ve dikkat çeken Snow Crash’de ortaya çıktı. Bu evren fikri ayrıca birçok filme de konu olmuştur. Nike metaverse

Günümüzdeki meteverse kavramı daha çok alışverişe yöneliktir. Sanal gerçeklik gözlüğü ve aparatları ile girilebilecek bu evrende alışveriş yapılabilecek, birçok hizmete abone olunabilecek, arkadaşlarınızla sanal bir kafede muhabbet edebileceksiniz. Öte yandan evrende kendi özel mekanınızı da inşa edebileceksiniz.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap