Rusya uzayda uydu savar füzesini test etti
 1. Anasayfa
 2. Haber

Rusya uzayda uydu savar füzesini test etti

Rusya uzayda uydu savar füzesini test etti haberi ABD tarafından geldi. Deneme ile ilgili açıklamada bulunan ABD, Rusya’nın uzayı tehlikeye attığını belirtti.

Tüm dünyada uzay savaşları kızışıyor. Birçok ülke yatırımını uzaya yaparken daha önce uzay yatırımlarına başlayan ülkeler ise hakimiyet savaşına girişmiş durumda.

uydu savar fuzesi

Rusya uzayda uydu savar füzesi test etti

Son olarak Rusya kendisi tarafından geliştirilen uydu savar füzesini test etti. Konuyla ilgili Rusya’dan açıklama gelmezken ABD endişeli bir açıklama yaptı.

Rusya kendi Uydusuna Uydu savar Füzesi İle Saldırdı

Yaşanan gelişme hakkında flaş bir açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya’nın kendi uydularından birisine uydu savar füzesi ile saldırdığını belirtti. Bu saldırının test olarak yapıldığını belirten Price, “Rusya’nın tehlikeli ve sorumsuz davranışı, uzayın uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehlikeye atıyor” ifadelerini kullandı.

Sözcü Price, Rusya tarafından yapılan denemenin sonuçları arasında uzayda enkaz oluşturma ve dış uzayı tehlikeye atmak hayati sonuçların olduğunu belirtti.

“Rusya’nın Testi Ulusların Çıkarlarını Tehdit Ediyor”

Gazetecilerin soruları sonrası daha fazla ayrıntı veren Price, “Rusya, dikkatsizce gerçekleştirdiği yıkıcı bir uydu testinde, kendi uydularından birine karşı bir uydu savar füzeyi test etti. Test şu ana kadar bin 500’den fazla izlenebilir yörünge enkazı ve daha küçük yüz binlerce parça yörünge enkazı üretti ve bunlar artık tüm ulusların çıkarlarını tehdit ediyor” dedi.

ABD’nin yapılan test çalışmasını sorumsuz ve tehlikeli olarak tanımladığını belirten Price, bu teknolojinin Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) tehlikeye attığını belirtti.

“İnsanlı Uzay Uçuşu Faaliyetlerinde Risk Artacak”

Price, “Bu test, ISS’deki astronotlar ve kozmonotların yanı sıra diğer insanlı uzay uçuşu faaliyetleri için riski önemli ölçüde artıracaktır. Rusya’nın tehlikeli ve sorumsuz davranışı, uzayın uzun vadeli sürdürülebilirliğini tehlikeye atıyor ve Rusya’nın uzayın silahlandırılmasına karşı çıkma iddialarının samimiyetsiz ve ikiyüzlü olduğunu açıkça gösteriyor” dedi.

Birçok ülke yakın tarihlerde kaynakların ciddi oranda azalacağını öngörerek uzay yatırımlarını hızlandırdı. Ülkelerin asıl amacı yaşanabilir yerler inşa ederek tükenecek kaynakların yerine başka kaynaklar bulmak. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 50 yıl sonra kullanılan birçok kaynak tükenecek. 300 yıl sonra ise dünyadaki hayati öneme sahip daha fazla kaynak ortadan kalkacak.

 

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap