Rüzgar enerjisi sektöründe yerlileşme %65
 1. Anasayfa
 2. Enerji

Rüzgar enerjisi sektöründe yerlileşme %65

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen kongreye katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, önemli açıklamalarda bulundu. Rüzgar enerjisi sektörü hakkında konuşan Bakan Dönmez sektördeki yerlilik oranının yüzde 65’e yükseldiğini belirtti. Dönmez, sektörün enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde ilk sıraya çıktığını belirtti.

Son yıllarda atağa geçen rüzgar enerjisi, Türkiye’deki yenilenebilir enerjinin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor. Bu başarıyı katıldığı kongrede kutlayan Bakan Dönmez, ayrıca rüzgar enerjisi sektörünün Türkiye’de yüzde 65 yerli üretim oranıyla büyük bir başarı elde ettiğini belirtti.

rüzgar enerjisi

Rüzgar Enerjisi Sektöründe 15 Bin Kişi Çalışıyor

Konuyla ilgili konuşan Fatih Dönmez, “Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor. Yaklaşık 15 bin kişi rüzgar enerjisi sektöründe istihdam ediliyor” dedi.

Türkiye’nin Rüzgar Enerjisi Hikayesi 23 Yıl Önce Başladı

Türkiye’nin rüzgar enerjisi sektöründe ilk adımını 23 yıl önce İzmir’de 1,5 megavat ile attığını belirten Bakan Dönmez, bu sayının 2021 yılında yerli ve yabancı 231 firmaya çıktığını ve santral sayısının da 355’e yükseldiğini belirtti.

Dönmez bu kapasite ile Türkiye’de yılda 30 terawaat saat üretim yapıldığını vurguladı.

Türkiye’nin elektrik enerjisinin yüzde 10’luk bir kısmının rüzgar enerjisinden karşılandığını açıklayan Dönmez, 2021 yılında bu oranın rekor kırdığını ve yüzde 20’leri aştığını kaydetti.

63 Rüzgar Enerjisi Santrali Yapım Aşamasında

Öte yandan halihazırda 1585 megavat kurulu gücündeki 63 rüzgar enerjisi santralin yapım halinde olduğunu belirten Dönmez, şu ifadeleri kullandı,

“Rüzgar enerjisinde en önemli hedeflerimizden biri de sektöre ait ekipmanların yerli imkanlarla üretilmesi. Şu anda ülkemizde rüzgar sektöründe faaliyet gösteren 16 yerli üreticimiz bulunuyor. Rotor kanadı, türbin kulesi, bağlantı elemanları ve jeneratör parçaları gibi pek çok ekipman artık ülkemizde üretiliyor.

Yaklaşık 15 bin kişi rüzgar enerjisi sektöründe istihdam ediliyor. Sektörümüz yüzde 65 yerli üretim oranıyla enerji teknolojilerinin yerlileşmesinde başı çeken sektörlerimizden birisi durumunda. Öte yandan, Türkiye bugün 6 kıtada 45 ülkeye rüzgar enerjisi ekipmanı ihraç ediyor. Firmalarımızın cirolarının yüzde 70-80’lik kısmı ihracat gelirlerinden oluşuyor.”

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap