Samsun’da elektrikli belediye otobüs dönemi!
 1. Anasayfa
 2. Enerji

Samsun’da elektrikli belediye otobüs dönemi!

5/5 - (1 Oy)

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden önemli iki açıklama geldi. Belediye 2022 yılında elektrikli otobüsleri faaliyete sokacağını açıkladı. Belediyeden yapılan diğer bir açıklamaya göre ise Güneş ve rüzgar enerji santralleri kurulması için çalışmalar başlatılmış.

Samsun Büyükşehir Belediyesi elektrikli belediye otobüsleri ile tasarruf yapmayı planlıyor. Belediye ayrıca kurulacak güneş ve rüzgar enerji santralleri ile de gelir elde edecek.

samsun’da elektrikli belediye otobüs dönemi
samsun’da elektrikli belediye otobüs dönemi

Belediyeye 90 Milyon İlave Kaynak

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Güneş ve rüzgar enerji santralleri üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. 85 megavat gücünde yenilenebilir enerji üretimini önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 85 megavatlık GES’i devreye geçirdiğimizde yaklaşık 90 milyon lira ilave kaynak. Elektrikli otobüsleri devreye aldığımızda Samsun Büyükşehir Belediyesinin kendine oluşturduğu ilave kaynak yılda minimum 150 milyon lira bugünkü rakamlarla. 10 yılda 1,5 milyar lira” ifadelerini kullandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi diğer belediyelere de örnek olacak bir çalışma başlattı. Belediye, geri dönüşüm ve sıfır atık çalışmalarının dışında yenilenebilir enerji yatırımlarını hızlandırdı.

Güneş Enerji Santrali Projesi Hazır

Güneş enerji santrali projesinin ihaleye hazır olduğunu belirten Başkan Demir, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve İller Bankası ile görüştük. 2022 yılında ihaleye çıkıyoruz. Ona ilaveten, 40 megavatlık mahsuplaşma yöntemiyle yenilenebilir enerji oluşturma hakkımız var. Güneş ve rüzgar enerji santralleri üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. 85 megavat gücünde yenilenebilir enerji üretimini önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Elde edeceğimiz elektriği önce kendi ihtiyacımız için kullanacağız, fazlasını ise satacağız” ifadelerini kullandı.

Yerli Pil İle Çalışacak Elektrikli Otobüs

ASELSAN, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ortak çalışmalarıyla hayat geçirilecek yerli pille çalışacak olan elektrikli otobüs konusu da ayrıca tüm belediyelere örnek olacak bir çalışma. Demir, “Bu, çok önemli bir proje. Ultra şarj sistemine sahip lityum pilli elektrikli otobüs, kısa sürede şarj olma özelliğine sahip. Piller 15 yıl dayanıyor” şeklinde konuştu.

Elektrikli Otobüslerin Üretimi Başladı

Başkan Demir, “Önce 10 otobüs ile üç sabit, bir mobil şarj istasyonunu kapsayan bir projeydi. 2022 TEKNOFEST’in Samsun’da yapılıyor olması nedeniyle 10 otobüsü 20’ye çıkarma ve ilave şarj istasyonları üzerinde ASELSAN ile görüşmelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki mayıs ayı civarında inşallah hizmete alacağız. Ana arterlerde çalıştırmış olacağız. Samsun’da şu anda 163 fosil yakıtla çalışan otobüsümüz hizmette. 20 elektrikli otobüsü devreye aldığımızda, teknik şartnamedeki değerleri sağlaması durumunda tüm toplu taşımada, hem şehir içi hem ilçeler arasında etap etap elektrikli araçlara geçeceğiz.” dedi.

150 Milyon İlave Kaynak

Elektrikli otobüslerin Samsun’da ilçelerde hizmet vermeye başlayacağını belirten Demir, şunları kaydetti:

“Toplu taşımayı belediye bütçesinden 2021 yılında 40 milyon lira finanse ettik. O 40 milyon lira ortadan kalkacak. Bu, ciddi bir katkı, bütçe açısından. 45 megavatlık GES projemizin hayata geçmesi durumunda 45 milyon lira ilave bütçe sağlamış olacak. 85 megavatlık GES’i devreye geçirdiğimizde yaklaşık 90 milyon lira ilave kaynak. Elektrikli otobüsleri devreye aldığımızda Samsun Büyükşehir Belediyesinin kendine oluşturduğu ilave kaynak yılda minimum 150 milyon lira bugünkü rakamlarla. 10 yılda 1,5 milyar lira. Bu, şu anda devreye aldığımız projeler için geçerli. Bunu genişlettiğimizde çok fazla katkı sağlayacak bir proje olacak.”

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 2
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap