Tardigrade uzay motosikleti dünyaya tanıtıldı
 1. Anasayfa
 2. Haber

Tardigrade uzay motosikleti dünyaya tanıtıldı

Tardigrade uzay motosikletinin lansmanı merakla bekleniyordu. Gösterime sunulan motosiklet uzay hayranlarının adeta nefesini kesti.

Tardigrade uzay motosikletinin en yakın benzeri 50 yıl önce kullanıldı. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) tasarladığı arazi aracı ile Apollo 15 komutanı Dave Scott ve astronot Jim Irwin, Ay üstünde 3 saat gezinti gerçekleştirdi. Bu ilk prototip istenilen beklentiyi karşılayamazken tarihe geçmeyi başardı.

tardigrade motosiklet

Tardigrade Uzay Motosikleti

Son yıllarda Ay’ın kullanımı ve uzaya yerleşme fikirleri hız kazandı. Diğer yandan da uzay turizmi parası olan herkesin ulaşabileceği bir konuma geldi. Yapılan açıklamalara göre uzayda yaşama daha uzun yıllar var ancak uzayın turizme açılması ve kurumsal bir hal alması kısa vadede mümkün. Bu kapsamda kurulan birçok şirket devletlerden destek alarak uygun fiyatlara misafirlerini uzaya çıkartmak için çalışmalarına başladı.

Tardigrade uzay motosikleti kaç km hız yapıyor?

Konuyla ilgili olarak uzay turizmi ve uzayın keşfi konusunda önemli bir adım atıldı. Almanya’da bir şirket uzay gezginleri için motosiklet tasarladı. Yapılan açıklama uzay meraklılarını heyecanlandırdı. Saatte 15 kilometre hız yapan motosiklet ilk olarak astronotlar tarafından uzayda kullanılacak.

alman motor tasarım şirketi hookie'de mühendis olarak çalışan nico von hookie tarafından tasarlanan “tardigrade”

Tardigrade Ne Demek?

Alman motor tasarım şirketi Hookie‘de mühendis olarak çalışan Nico von Hookie tarafından tasarlanan “Tardigrade” Dünya’nın uydusu Ay ve diğer gezegenlerde kullanılmak üzere geliştirildi. Aşırı zor durumlarda sağlam durması için yapılan araca mikroskobik su ayısından esinlenerek “Tardigrade” adı verildi. Bilindiği üzere Tardigrade (Su ayısı) 272 ve -150 derece sıcaklıklarda bile hayatta kalabilen bir yapıya sahip.

Tardigrade Motosikletin Özellikleri Neler?

Yapım aşamalarına bakıldığında Tardigrade ultra hafif malzemelerden üretildi. Motorun toplam ağırlığı 134 kilogram. Tardigrade, Ay’da veya başka bir gezegende giderken alüminyum bir kafese monte edilmiş değiştirilebilir havasız karbon lastikler ile tüm engelleri aşabilir bir özellikte üretilmiş. Öte yandan değişik aparatları sayesinde astronotların tüm malzemeleri motorda taşınabilecek. Bununla birlikte elektrikle çalışan ve 110 km pil menziline sahip motosikletin Rus tasarımcı Andrew Fabishevskiy‘in bir eskizinden esinlenilerek üretildiği aktarıldı.

Tardigrade, Petersen Otomotiv Müzesi

Mososiklet ile ilgili olarak Hookie’den yapılan açıklamada, “Bu tamamen fantastik uzay aracının gerçekleştirilmesiyle, geleceğimizle ilgili soruları da gündeme getiren bir düşünce deneyini yapmak istiyoruz: Dünya’nın sınırlarının ötesinde yaşam nasıl olurdu?” ifadeleri kullanıldı. Tardigrade şuanda Los Angeles California’daki Petersen Otomotiv Müzesi’nde sergileniyor.

tardigrade uzay motosikleti

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap