TOGG için 27 Türk mühendis yurda geri döndü
 1. Anasayfa
 2. Haber

TOGG için 27 Türk mühendis yurda geri döndü

TOGG projesi yurt içi ve yurt dışında bulunan tüm vatandaşları heyecanlandırıyor. Bu kapsamda yerli otomobil projesinde çalışmak için yurt dışında çalışan 27 Türk mühendis Türkiye’ye geri döndü.

Yerli otomobil için geri sayım başladı. Yaklaşık 1 yıl sonra yollarda görmeye başlayacağımız TOGG için önemli bir iş birliği adımı atıldı. Yurt dışında önemli projelerde çalışan 27 Türk mühendis TOGG’a destek olmak ve projede çalışmak için yurda dönüş yaptı.

27 Türk mühendis, ABD, Almanya ve Fransa gibi toplam 12 ülkede faaliyet yürütüyordu. Mühendisler bulundukları ülkelerde otomotiv ve otomotiv parçaları ağırlıklı olmak üzere sektör bazlı çalışmaları ile ön plana çıkmış kişilerden oluşuyor.

togg uretim bandi

Bakan Varank’tan Yerli Otomobil Açıklaması

Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil hakkında konuştu. Bir milletvekilinin yerli otomobil sorusuna cevap veren Bakan Varank, Türkiye’nin yerli otomobil TOGG’u tam zamanında üretmeye başardığını açıkladı.

Otomotiv üzerine teknoloji yatırımlarının verimli gittiğini vurgulayan Varank, TOGG’un dünyada ve Türkiye’de çok başarılı olacağını söyledi.

Yerli Otomobil İçin 110 İş Ortağı Seçildi

Yerli otomobil projesi hakkında ayrıntıları paylaşan Varank, “Bu projede 110 iş ortağı seçildi, bunların yüzde 75’i Türkiye’de yerleşik firmalardan oluşuyor. 615 kişi bu projede çalışıyor. TOGG projesiyle 27 çok başarılı mühendis yurt dışından Türkiye’ye döndü. Türkiye’nin otomobili 2022’nin sonunda seri üretim bandından inmiş olacak” ifadelerini kullandı.

TOGG Projesi İçin 12 Ülkeden 27 Türk Mühendis

TOGG yerli otomobil projesi için alanında uzman 27 Türk mühendis 12 ülkeden Türkiye’ye geldi. Mühendislerin geldiği ülkeler ise, Almanya, ABD, İsveç, Fransa, Belçika, İtalya, Kazakistan, BAE, İngiltere, Irak, Çin ve Hollanda. Alanında uzman mühendisler yerli otomobilin hayati bölümlerini geliştirecek ve böylece yurt dışından parça alım oranı düşecek.

Herkes Merakla Yerli Otomobili Bekliyor

Tüm Türkiye ve elektrikli otomobil sektörü Türkiye’nin yaptığı atılımı konuşuyor. Bu atılım sayesinde Türkiye otomobil sektöründeki geri kalmışlığı kapatacak. Eğer TOGG beklenildiği kadar başarı kaydederse elektrikli otomobil pazarından önemli bir marka haline gelecek.

Öte yandan elektrikli otomobillerin 30 yıl içerisinde tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılması bekleniyor.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap