TOGG seri üretime ne zaman geçecek?
 1. Anasayfa
 2. Haber

TOGG seri üretime ne zaman geçecek?

TOGG seri üretime ne zaman geçecek? Sorusu aslında tüm araba severlerin değil tüm Türkiye’nin merak ettiği bir soru.

 

TOGG seri üretime ne zaman geçecek? Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu yani TOGG yerli otomobil için kolları sıvadı. Bu gelişme ise Tüm Türkiye’yi heyecanlandırdı. Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde TOGG’un CEO’su Gürcan Karakaş önemli açıklamalarda bulundu.

TOGG’un Enerji İhtiyacı Nasıl Karşılanacak?

Karataş yerli otomobilin çarpışma testlerinin devam ettiğini söyledi. Bu testlerin sonucunda arabanın eksik ve hatalarının giderileceğini kaydetti. Aracın internet üzerinde tartışılan en önemli konusu ihtiyaç duyulan enerji ihtiyacı. Bu konuya vurgu yapan Karataş, temiz enerji konusunda TOGG olarak yabancı bir ortakla şirket kurduklarını anlattı. Kurulacak şirket ile yerli otomobilin enerji ihtiyacı giderilmiş olacak.

gurcan karakas yerli otomobil

Yerli Araçta Kullanılacak Pil

Gürcan Karakaş yaptığı açıklamada yerli aracın, batarya yönetim sistemi, malzeme entegrasyonu ve birçok konuda önemli bir potansiyelinin olduğunu belirterek lityum batarya konusunda sayılı araçlardan biri olacağını vurguladı.

Otomotiv Sektöründe Çip Krizi

Öte yandan dünyada bir çip krizi olduğunu belirten Karakaş, açığın hızlı bir üretimle kapatılmaması halinde batarya hücrelerinde de kriz çıkabileceğinin uyarısını yaptı. Çip krizinin elektrikli araçlara yönelik ilginin ve üretimin artmasının ardından başladığını belirten Karakaş, yerli otomobil yatırımının doğru zamanda yapıldığını belirtti.

Yerli Otomobil Çarpışma Testleri

Pandemi sürecinde de çalışmaların devam ettiğini belirten Karakaş, her türlü simülasyon, matematiksel modelleme ve uzaktan çalışma yöntemlerini sonuna kadar kullandıkları belirtti. Aracın teknik kısımlarını ortak paydaşlarla geliştirdiklerini belirten Karakaş, numune ve prototip çalışmalarının devam ettiğini ve çarpışma testlerinin de şubat sonuna kadar devam edeceğini kaydetti.

Yerli Otomobil Fabrikasında Çalışmalar Ne Durumda?

Yerli otomobil fabrikası hakkında konuşan Gürcan Karakaş, şu ifadeleri kullandı, “Tesisimizde sadece üretim yok. Bunun altını çizmek istiyorum. ‘Otomobil, fabrikadan fazlasını gerektirir’ demiştik inşaata başlarken. Tesisin içerisinde tasarım merkezi, prototiplerimizin testlerinin yapılabildiği bir merkez olarak düşünüyoruz. Bir çatı altında bütün yetkinliklerini toplandığımız bir yer olarak düşünüyoruz. Boyahanenin çatısının ve yan panellerinin kapanmaya başladığını görüyorsunuz. Önümüzdeki günlerde zaten tesisin içine ekipmanlar yerleşmeye başlayacak. Bizim buradaki planımız şu şekilde, senenin sonuna doğru imalat kısmının çok büyük kısmı bitmiş olacak. Önümüzdeki senenin ortasına kadar da ekipmanları tamamlandıktan sonra geriye istasyon ve hat bazında aracımızın üretime hazırlanması kalıyor. Burada da planladığımız gibi ilerliyoruz. Gelecek senenin sonuna doğru seri üretime başlarız.”

Yerli Otomobil Fabrikası Mühendis Arıyor Mu?

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, yerli otomobil fabrikasına üniversitelerden yeni mezun olmuş mühendislerin ve işçilerin alınmadığını belirtirken ilerleyen süreçlerde hem yeni mezun mühendis, hem de stajyer mühendis alınacağını söyledi. Karataş ayrıca seri üretime 2022 yılının sonuna doğru geçileceğini duyurdu.

Bu Yazıya Yorumunuz Ne?
 • 0
  harika_
  Harika!
 • 0
  g_zel_erik
  Güzel İçerik
 • 0
  d_nd_r_c_
  Düşündürücü

] }

Yorum Yap